نیمه‌شعبان، موسم بیداری و کنار زدن غفلت‌هاست/تقدیر از آیت‌الله عیسی قاسم و مرضیه هاشمی به عنوان چهره‌های مهدوی سال- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری مراسم سراسری احیای نیمه شعبان با حضور حجت‌الاسلام مهدی حسین آبادی معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران، حجت‌الاسلام محمد صادق کفیل معاون فرهنگی بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج)، حجت‌الاسلام محمد اسدی مسئول دبیرخانه ستاد هماهنگی فعالیت‌های مهدوی کشور و علی‌اکبر رائفی پور رییس موسسه مصاف در باشگاه خبرنگاران پویا خبرگزاری تسنیم برگزار شد.

حجت‌الاسلام مهدی حسین آبادی معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران در این نشست با اشاره به ویژه‌برنامه‌های مسجد مقدس جمکران در ایام نیمه شعبان گفت: مسجد جمکران میعاد منتظران هست و در طول سال بیش از ۲۰ میلیون زائر دارد و در نیمه‌شعبان نیز بیش از سه میلیون زائر در شب، روز و شام ولادت حضرت مهدی (عج) به این مسجد مشرف می‌شوند.

وی افزود: برنامه‌های مسجد از ۲۰ فرودین با آیین خطبه خوانی خادمان مسجد شروع شد و اختتامیه آن نیز روز نیمه شعبان با آیین شکرگزاری خادمان برگزار می‌شود. برنامه‌های مسجد در این ایام در دو حوزه آیین، جشنواره، پویش‌ها و مسابقات هست، در حوزه آیین یکی از برنامه‌ها اجتماع جوانان عاشورایی از سراسر کشور بود که در جمعه گذشته برگزار شد.

تقدیر از مرضیه هاشمی به عنوان بانوی فعال مهدوی سال

معاون فرهنگی مسجد مقدس جمکران گفت: تجلیل از خادمان شاخص، پیرغلامان مهدوی، برنامه «نرجسانه» از دیگر برنامه‌های ما به شمار می‌رود. در برنامه «نرجسانه» قرار هست از بانوان فعال در عرصه مهدویت که کار شاخصی انجام داده‌اند، تقدیر شود که امسال قرار هست تندیس نرجسانه به خانم مرضیه هاشمی به عنوان بانوی فعال در حوزه مهدویت تقدیم شود.

اهدای تندیس مهدی‌یاور سال به آیت الله عیسی قاسم

حجت‌الاسلام حسین آبادی از برپایی موکب‌هایی ازبرای کمک‌های نقدی و غیر نقدی به سیل زدگان خبر داد و گفت: برنامه‌های مسجد در شب نیمه شعبان از ساعت ۱۶ شروع می‌شود و تا نماز صبح روز پس ادامه خواهد داشت. ما هر ساله از یک شخصیت برجسته به عنوان کسی که خدمت ها ویژه‌ای ازبرای جهان اسلام و پیشبرد اهداف اسلام نقش مهمی داشته، تجلیل می‌کنیم که امسال از آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین دعوت شده که از ایشان تقدیر می شود و نشان مهدی یاور سال به ایشان اهدا می‌شود.

وی اضافه کرد: به مناسبت ایام شعبانیه سه پویش مسیر اندازی شده، پویش نخست «قربانی ازبرای سلامتی امام وقت(عج)» هست بدین صورت که هر کسی با هر مبلغی از هر جای کشور می تواند در این قربانی مشارکت داشته باشد، هدف از این پویش هم رساندن قربانی ها به سفره مردم محروماست. پویش دوم «قدمی برداریم» هست چراکه بنابر تاکید مقام معظم رهبری به عنوان نایب عام امام عصر(عج) هر کسی در هر سمت و جایگاهی باید بتواند ازبرای ظهور زمینه سازی کند و در این راستا قدم بردارد. «اسکان و پذیرایی مجانی زائران در شهر مقدس قم» شبیه به کاری که در اربعین حسینی اتفاق می افتد سومین پویش مردمی نیمه شعبان هست.

حجت‌الاسلام اسدی مسئول دبیرخانه ستاد هماهنگی فعالیت‌های مهدوی کشور نیز طی سخنانی گفت: این ستاد متشکل از بیش از ۴۰ نهاد و موسسه مهدوی کشور هست که با پشتیبانی و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و دفتر معظم له در سال ۱۳۹۲ فعالیت‌های خود را شروع کرده هست. با اهمیت‌ترین وظیفه این ستاد هماهنگی، هم افزایی و هدایت مجموعه‌های مهدوی در سطح کشور هست. یکی از کارهایی که مجموعه‌های مهدوی محور فعالیت‌های خود قرار دارند احیای مراسم شب نیمه شعبان هست.

 

وی افزود: ستاد برنامه‌های مختلفی را تدارک دیده که از جمله آن شکلگیری دهه مهدویت و نامگذاری روزهای آن هست که امروز هشتم شعبان معرفت، عقلانیت و آمادگی ازبرای ظهور هست. عنوان کلی این دهه با توجه به بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری «تمدن سازی و آمادگی ازبرای ظهور» هست که این برنامه‌های پیشنهادی به مراکز و مجموعه‌های مهدوی کشور ارسال شده هست.

حجت‌الاسلام محمد صادق کفیل معاون فرهنگی بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) سخنرانی بعدی این نشست طی سخنانی گفت: احیای شب نیمه شعبان از وقت حضرت محمد (ص) مورد تأکید قرار گرفته هست. در این شب رزق انسان در طول سال و هر آنچه در پی آن هست، تقدیر می‌شود.

وی افزود: امیرالمومنین (ع) می‌فرمود: در سه سال لحظه‌ای به خواب نمی‌روم: شب بیست و سوم، شب عید فطر و شب نیمه شعبان. شب نیمه شعبان شبی هست که نباید حتی لحظه‌ای از آن را به غفلت گذراند، با این حال، ما روی این موضوع کم توجه بوده‌ایم.

به گفته حجت‌الاسلام کفیل، در شروع انقلاب اسلامی که انقلابی جریان‌ساز و توسعه دهنده جریان دین بوده، این موضوع خیلی پررنگ نبود، ولی به لطف خدا در چند سال گذشته این امر مورد توجه بیشتری قرار گرفته هست.

نیمه شعبان، موسم بیداری و کنار زدن غفلت‌هاست

معاون فرهنگی بنیاد فرهنگی مهدی موعود (عج) گفت: در چند سال گذشته موسسه مصاف و امسال بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود (ع) محور فعالیت‌های خود را این موضوع قرار داده هست. درصورتیکه ازبرای امام وقت (عج) جشن ولادت گرفته می‌شود، باید ببینیم آن مولود چه چیزی دوست دارند و خواسته ایشان چیست. ما باید در این شب بیدار شویم و توجه‌مان پیوسته به امام عالم باشد، کسی می‌تواند منتظر باشد و زمینه سازی کند که بیدار و به هوش باشد، شب نیمه شعبان شب بیدار شدن و برنامه‌ریزی کردن هست.

وی خاطرنشان کرد: رشد کشور جمهوری اسلامی ایران و جهانی شدن انقلاب اسلامی به توجه بیشتر به مولایمان حضرت مهدی (عج) هست. امام خمینی (ره) بنیانگذار این انقلاب نیز هدف انقلاب را زمینه سازی ازبرای ظهور عنوان کردند، هدف عنوان شد ولی از برنامه‌های آن غفلت شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *