نمایشگاه فرهنگی کشورهای شمال اروپا در خانه هنرمندان برپا می‌شود- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست خبری نمایشگاه مشترک کشورهای دانمارک، فنلاند، نروژ و سوئد با حضور سفیران این کشورها، صبح امروز در خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در این نشست ورونیکا نوردلند مسئول فرهنگی سفارت سوئد، دنی عنان سفیر دانمارک، لارس نوردروم سفیر نروژ، کیونور وانتور سفیر فنلاند و مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان ایران هم حضور داشتند.

این نمایشگاه قرار هست در حوزه های پوستر، هنر کودکان و حوزه چیدمان  از ۳۱ خرداد تا ۴ تیر ۱۳۹۸ در خانه هنرمندان ایران برگزار شود. نخستین هفته فرهنگ نوردیک چهار سال پیش در ایران برگزار شده و این دومین هفته فرهنگ نوردیک در ایران هست.

هر کدام از سفیران حاضر در این نشست به بیان توضیح هایی درمورد نمایشگاه پیش رو پرداختند.

دنی عنان سفیر دانمارک: در این نمایشگاه یکی از کارهای فرهنگی هست که در ایران در حال انجام شدن هست. هفته پیش فستیوال کلیپ های اروپایی برگزار شد. هنرمندان و موسیقی دانان دانمارکی با ایران آمدند و اجراهایی داشتند.

طراحی دانمارکی یک طراحی صنعتی هست که مبل و مان هم بخشی از این طراحی هست که در این نمایشگاه گنجانده شده هست. خرج ها هم میان کشورهای نوردیک تقسیم شده و بخشی از خرج ها را هم خانه هنرمندان تقبل کرده هست.

ما دو فستیوال کلیپ ایرانی در دانمارک داشته ایم و بسیاری از دانمارکی ها کلیپ فروشنده را دیده اند.
سفارت های ایران در تمام کشورهایی که الان اینجا هستند، سفارتخانه دارند و کارهای فرهنگی خودشان را پیش می برند.

لارس نوردروم سفیر نروژ: تعطیلاتی در اروپا هست که همزمان با برگزاری این نمایشگاه هست.

این تنها قسمتی از هنرها و فرهنگ مختلفی هست که ما داریم. در این نمایشگاه تلاش کرده ایم که توجه‌مان به ادبیات کودک باشد. این بخشی از انواع فرهنگ ماست.
این نمایشگاه یکی از کارهای ماست و کارگاه های آموزشی ماست. این ارتباط دوطرفه هست. این دفعه ارتباط یک طرفه هست.

کیونور وانتور سفیر فنلاند: در اینجا موضوع دیپلماسی عمومی مطرح هست. کارهایی در این نمایشگاه ارائه می‌شوند که در ایران قابل درک و معنادار باشد. فرهنگ جاده ای دو طرفه هست. ازبرای مثال مستندی درمورد یکی از شخصیت های فنلاندی ساخته شده که برداشت این هنرمندان از کارهای این هنرمند ازبرای مخاطب ایرانی هست.

ازبرای نخستین دفعه این مستند در ایران نمایش داده می شود. فنلاند در حال آماده سازی هفته کلیپ فنلاند در ایران هست. در آینده این هفته فرهنگی در ایران برگزار می شود. هدف از این هفته کلیپ، موضوع دیپلماسی عمومی و ارتباط میان بنیاد فارابی و بنیاد کلیپ فنلاند هست.
هدف ما این نیست که کارگردان و هنرپیشه از فنلاند به ایران بیاوریم. هدف ما آوردن تهیه کنندگان فنلاندی به ایران هست تا تشویق به کار کردن در ایران شوند.
همین الان یک محصول مشترک سینمایی میان ایران و فنلاند مشغول آماده سازی هست.

در قسمت دیگری از این نشست مجید رجبی معمار گفت: ما تمام رخدادهای خارجی و میان المللی که در خانه هنرمندان برگزار می شود را با سازمان ارتباطات فرهنگی و وزارت خارجه هماهنگ می کنیم. احتیاج به تعامل داریم و این تعامل باید دوسویه باشد. فعالیت های فرهنگی توسط رایزن های فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات هماهنگ می شود.

وی ادامه داد: ما در کشورهای مختلف هفته کلیپ ایران را برگزار می کنیم. این هفته کلیپ توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات شکل می گیرد. نمایش های ایرانی در اروپا در حال اجرا هستند که بخشی از این نمایش ها به صورت خصوصی و بخشی هم با هماهنگی مرکز هنرهای نمایشی. در حوزه تجسمی هم به همین ترتیب هست.

مدیرعامل خانه هنرمندان گفت: ما با معاونت میان الملل سازمان فرهنگ و ارتباطات در اتباط هستیم و البته با وزارت خارجه، تلاش می کنیم یک تعادل و توازنی را در این ارتباط داشته باشیم. با کشورهایی همکاری می کنیم که آنها هم ازبرای برگزاری رخدادهای هنری ایران در آنجا هماهنگ کنند. این کشورهای نوردیک همیشه از برگزاری رخدادهای فرهنگی سمت ایران در کشورهایشان استقبال کرده اند.
قسمت مبل و مان در اینجا به مفهوم طراحی داخلی و چیدامان داخلی حضور خواهد داشت.

رجبی معمار تاکید کرد: کشورهای شمال اروپا امکاناتی دارند که می تواند تجربه های خوبی ازبرای ما باشند. این کشورها از نظر خدمت ها اجتماعی و رفاهی در دنیا مطرح هستند. اقتصاد بسیار برجسته ای هم دارند که شیوه های اقتصادی شان هم می تواند ازبرای سیاستمداران ما مورد توجه قرار گیرد. در تمام سال های گذشته و پس از انقلاب رابطه متعادلی میان ایران و کشورهای شمال اروپا وجود داشته هست. در شرایطی که ما تحت فشارهای ناجوانمردانه هستیم، ابراز علاقه و پیگیری این کشورهای در این وقت مفهوم خاصی دارد و آن هم این هست که می خواهند با کشور ما تعامل داشته باشند.

وی گفت: ما باید در جریانی تعاملی باشیم. بنیاد سینمایی فارابی، خانه تئاتر و خانه موسیقی و انجمن تصویرگران ایران کارهای مشترکی با کشورهای شمال اروپا انجام می دهند. در حوزه تجسمی و ادبیات داستانی این کشورهای در رده بالایی هستند و تجربه های بسیار مفیدی دارند که می تواند ازبرای ما مورد توجه قرار گیرد.
دوستان نوردیک خرج ای به خانه هنرمندان پرداخت می کنند. البته اینجا ننشستیم که نوسانات دلار را با هم تحقیق کنیم. خرج ای که این کشورها به خانه هنرمندان می دهند، خرج ای فرهنگی و متعادل هست.
امروز بعداز ظهر نمایشگاه فرهنگی ترکمنستان را افتتاح می کنیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *