مراقب اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت باشیم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، حجت‌الاسلام سید محمد حسین طباطبایی با حضور در میان خبرنگاران خبرگزاری تسنیم با اشاره به اینکه حرفه خبر یکی از حساس‌ترین مشاغل دنیاست، گفت: حرفه خبر از آن جهت که خبرنگار از یک سو باید اخبار صحیح، جامع و موثق جامعه  را به مردم برساند و از دیگر سو نسبت به عدم سقوط در ورطه تهمت به دیگران مراقبت لازم را داشته باشد، از حساس‌ترین مشاغل هست. در واقع خبرنگاران باید امانت‌داران خوبی ازبرای جامعه باشند.

وی افزود: رسول گرامی اسلام(ص) در روایتی فرمود: «کُلُّکُمْ‏ رَاعٍ‏ وَ کُلُّکُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِهِ؛ همه شماها چوپانید و همه شما در قبال مردم خودتان مسئولید.» وظیفه چوپان هدایت گله هست به شکل‌ای که هم از آسیب درندگان در امان بمانند و هم مسیر صحیح را به آن‌ها نشان دهد و هم از آبشخور و چراگاه‌های مناسب به آن‌ها بهره برساند. این مثال پیامبر، ازبرای حرفه خبری مصداق مناسبی هست.

طباطبایی با اشاره به اینکه اکنون جامعه علاوه بر نیازهای مادی، احتیاج به خوراک فکری و معرفتی دارد،‌ افزود: آنچه اکنون جامعه ما احتیاج به آن دارد، خوراک فکری و معرفتی هست. در چنین شرایطی ضروری هست هر آن کس که خداوند به وی توفیق یادگیری علم داده، جامعه را از علم خود بهره‌مند کند. در اهمیت این مسئله همین بس که رسول خدا(ص) فرمود: «هر گاه بدعت و آیین و روش تازه‌‏اى که بر خلاف دستور دین هست در امّت و پیروان من آشکار شود باید عالم و دانشمند علم خود را آشکار سازد و درصورتیکه چنین نکرد پس لعنت و عذاب خدا بر وی باد؛‌ إِذَا ظَهَرَتِ الْبِدْعَةُ فِی أُمَّتِی فَلْیُظْهِرِ الْعَالِمُ عِلْمَهُ‏ فَإِنْ لَمْ یَفْعَلْ فَعَلَیْهِ لَعْنَةُ اللَّهِ.» این بدعت شامل اصول و احکام و رفتارها و آداب و رسوم می‌تواند مصداق داشته باشد. در چنین شرایطی خبرنگاری که در حیطه خود توانمند هست و می‌تواند زمینه روشنگری ازبرای مردم را فراهم کند، باید کار به این کار کند.

این پژوهشگر مطالعات قرآنی با بیان اینکه خداوند در آیاتی از قرآن مؤمنان را از تهمت و افترا بازداشته هست،‌ گفت: خداوند در ابتدای سوره نور به ماجرای تهمت به یکی از مسلمانان اشاره کرده و آنها را به دلیل این عمل سرزنش می‌کند. در این آیات ضمن اینکه تهمت‌زنندگان به عذابی بزرگ تهدید شده‌اند، مؤمنان از اینکه شایعات را بدون دلیل و تحقیق باور کنند نهی شده‌اند. از این جهت باید نسبت به عدم اشاعه اخبار نامعتبر و تهمت به دیگران بر حذر بود.

وی افزود: نکته جالب توجه آن هست که در روایاتمان شاهدیم از این فراتر گفته شده هست. امام باقر(ع) فرمود: بر مؤمن نسبت به مؤمن دیگر واجب هست که هفتاد گناه کبیره را از وی بپوشاند؛ یَجِبُ لِلْمُؤْمِنِ عَلَى الْمُؤْمِنِ أَنْ یَسْتُرَ عَلَیْهِ سَبْعِینَ کَبِیرَةً». متأسفانه اکنون این روایات به حاشیه رفته هست و آنچنان مورد توجه نیست. گاهی منتظریم یک نفر خطایی کند و سریع آبروی وی را بریزیم. البته در جایی که بیت‌المال مسلمین در معرض چپاول قرار می‌گیرد همان یک دفعه هم خطای بزرگی هست که باید پس از حصول اطمینان مبادرت به افشاگری شود. ولی در موارد جزئی باید مراقبت کرد.

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *