مجموع اطلاعات تاریخی درمورد حضرت معصومه(س) بیش از دو صفحه نیست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم،‌ به نقل از رابطه ها عمومی باغ کتاب،‌ باغ کتاب تهران به مناسبت دهه کرامت میزبان نشست نقد و تحقیق کتاب «دختر ماه» نوشته سارا عرفانی بود. این کتاب که  قصه زندگی حضرت معصومه(س) را روایت می‌کند، با حضور کارشناسان حوزه کتاب و نویسنده این اثر در سروستان باغ کتاب به نقد گذاشته شد.

نشست نقد و تحقیق کتاب دختر ماه با خواندن بخشی از این کتاب توسط مطهره مؤذن‌زاده، دختر ۹ ساله‌ای که به کتاب و خوانش آن تسلط داشت، شروع شد. پس از پخش کلیپی از حال و هوای حرم مطهر امام رضا(ع) نوبت به ناصر نادری، نویسنده و  کارشناس و منتقد حوزه کتاب رسید تا محتوا و شیوه نگاش این کتاب توسط نویسنده را نقد و تحقیق کند.

نادری گفت: کتاب دختر ماه به نوعی زندگینامه هست چون شخصیت اصلی حضرت معصومه(س)، دختر امام کاظم(ع) هست و موضوع تولد و رحلت ایشان بستر اصلی قصه را تشکیل داده. از حیث دیگر، نثر و بیان اثر آمیخته با عناصر داستانی هست. نویسنده به شکل کنترل شده از عنصر تخیل استفاده کردن کرده و حتی یک قصه کتاب هم صرفاً یک روایت یا گفته تاریخی نیست. بر خلاف بعضی زندگینامه‌های مستند و مبتنی بر واقعیت‌های تاریخی که نثر خاص خودشان را دارند، با خواندن کتاب دختر ماه احساس می‌کنیم قصه می‌خوانیم. در واقع ما یک قصه تاریخی و دینی می‌خوانیم و شاید تعبیر بهتر همانی باشد که روی جلد کتاب آمده هست؛ به این معنی روایتی داستانی از زندگی حضرت فاطمه معصومه(س).

نادری کمبود اطلاعات تاریخی درمورد زندگی حضرت معصومه(س) را یکی از مصائب نویسنده ازبرای نوشتن این کتاب دانست و ادامه داد: درصورتیکه چه این کتاب زندگینامه هست، ولی به دلیل کاستی بسیار اطلاعات تاریخی درمورد زندگانی حضرت معصومه(س) این کتاب تقریبا از هیچ، متولد شده هست. می‌توان گفت میان ۳۰ تا ۴۰ درصد از حجم کتاب را وقایع تاریخی تشکیل می‌دهد و مابقی وقایع و شخصیت‌ها زاییده تخیل هنرمندانه نویسنده هست. درصورتیکه بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، این کتاب را باید یک قصه بلند بدانیم و بگوییم که به لحاظ نثر و شخصیت پردازی رمان نیست. به طور کلی نویسنده تلاش کرده تصویری خوب و شفاف از زندگی حضرت معصومه(س) ارائه بدهد و به این دلیل کتاب دختر ماه خواندنی و قابل توصیه هست.»

سارا عرفانی درمورد حجم کتاب و ارتباط آن با کمبود منبع ها اطلاعاتی از زندگی حضرت معصومه(س) گفت: بنا به پیشنهاد انتشارات مدرسه قرار بود تعداد صفحات کتاب میان ۱۰۰ تا ۱۲۰ صفحه باشد، چون مخاطبان ما نوجوانان هستند. به لحاظ منبع ها تاریخی و دینی درمورد زندگی حضرت معصومه(س) هم باید بگویم مجموع اطلاعاتی که ما از زندگی ایشان داریم دو صفحه بیشتر نیست و به عنوان نویسنده مجبور شدم زندگی امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام کاظم(ع) را بخوانم تا بدانم حضرت معصومه(س) در آن برهه زمانی دستخوش چه اتفاقاتی بوده و در آخر از این اتفاقات در روایت قصه بهره بگیرم.

نویسنده کتاب دختر ماه درمورد وجوه شخصیتی حضرت معصومه(س) که در جست‌وجوی منبع ها دینی و تاریخی با آنها مواجه شده هست گفت: حضرت معصومه(س) خیلی به مباحث علمی علاقه داشته‌اند و می‌شد این بُعد از شخصیت ایشان را در قصه پررنگ کرد، ولی احتمال هم وجود داشت که درک آن ازبرای مخاطب نوجوان دشوار شود.

کتاب «دختر ماه» شامل ۱۸ فصل و ۱۲۰ صفحه هست که فصل صفر این کتاب به قصه ازدواج امام کاظم(ع) با «تکتم» که مادر حضرت معصومه(س) و امام رضا(ع) هست می‌پردازد. زندگی حضرت معصومه(ع) هم در این ۱۸ فصل به طور خطی روایت شده هست. هادی خورشاهیان، نویسنده و کارشناس حوزه کتاب هم دیگر منتقد این برنامه بود. وی درمورد این کتاب گفت: با توجه به خط سیر قصه و شخصیت پردازی‌ها و البته با اغماض، کتاب دختر ماه را یک رمان می‌دانم. من این کتاب را یک شبه خواندم و برایم کشش لازم را داشت. در این کتاب، قصه ولادت تا شهادت حضرت معصومه(ع) روایت می‌شود و در کنار آن به شخصیت‌های مختلفی مثل امام رضا(ع)، امام کاظم(ع) و مأمون می‌پردازد و ازبرای جامعه هدف خودش به این معنی نوجوان‌ها جذابیت دارد.

خورشاهیان ادامه داد: ایراد من نه به نویسنده که به محققانی هست که در همه این سال‌ها هیچ کاری درمورد گردآوری اطلاعات زندگی حضرت معصومه(س) نکرده‌اند. شاید به همین دلیل «دختر ماه» کتابی درمورد حضرت معصومه(ی) نباشد و به نظرم بیشتر در مورد امام رضا(ع) هست. اگرچه در حدود ۴۰ صفحه از کتاب نامی از امام رضا(ع) برده نمی‌شود، ولی شخصیت محور قصه ایشان هست و در سراسر این رمان ۱۲۰ صفحه‌ای، حضرت معصومه(س) تحت تاثیر شخصیت والای امام رضا(ع) قرار دارند. ایراد دیگر این هست که بارها در این کتاب از علاقه حضرت معصومه(س) به مسائل علمی می‌خوانیم ولی به یک نمونه اشاره نمی‌شود. از طرفی به وجوه شخصیتی امام موسی کاظم(ع) که امام رضا(ع) و حضرت معصومه(س) را در مکتب خودشان پرورش دادند، آنطور که باید پرداخته نشده هست.

در آخر نشست نقد و تحقیق کتاب «دختر ماه»، نفرات برگزیده نقدهای ارسالی از سوی مخاطبان معرفی شدند و قسمت‌هایی از نقد آنها نیز توسط سارا عرفانی، نویسنده کتاب خوانده شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *