فراخوان جشنواره کلیپ‌های کودکان و نوجوانان منتشر شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا به نقل از ستاد خبری سی و دومین جشنواره میان‌المللی کلیپ‌های کودکان و نوجوانان، مقررات و فراخوان سی‌ و دومین جشنواره میان‌المللی کلیپ‌های کودکان و نوجوانان به قصد اعتلای تولیدات سینمای کودک و نوجوان و معرفی آثار برتر این حوزه در عرصه ملی و میان‌المللی منتشر شد.

بر اساس توافق‌نامه سازمان امور سینمایی و سمعی و بصری، شهرداری اصفهان و بنیاد سینمایی فارابی، سی و دومین جشنواره میان‌المللی کلیپ‌های کودکان و نوجوانان از ۲۸ مرداد تا ۴ شهریور ۱۳۹۸ همزمان با عید سعید غدیرخم برابر با ۱۹ تا ۲۶ آگوست ۲۰۱۹ در ۲ قسمت ملی و میان المللی بر اساس شرایط و مقررات زیر در شهر تاریخی اصفهان برگزار می‌شود.

در این دوره آثار مورد توجه مبتنی بر آموزه‌های اعتقادی، اخلاق نیکو، سبک زندگی، احترام به نهاد خانواده و همنوعان، نشاط و شادی، امید و اعتماد به نفس، تلاش ازبرای پیشرفت، مسئولیت‌پذیری اجتماعی، دوستی با طبیعت و آمادگی مخاطب ازبرای مواجهه با چالش‌های دنیای آینده هست.

متن کامل فراخوان سی و دومین جشنواره میان‌المللی کلیپ‌های کودکان و نوجوانان به شرح ذیل هست:

۱٫ اهداف جشنواره

۱-۱) معرفی آثار برتر سینمای کودک و نوجوان در عرصه ملی و میان‌المللی

۲-۱) زمینه‌سازی ازبرای توسعه پایدار و متوازن سینمای کودک و نوجوان

۳-۱) زمینه‌سازی ازبرای تبادل اندیشه و تعامل دست‌اندرکاران سینمای کودک و نوجوان، صاحب‌نظران و همه ارکان زنجیره تولید، عرضه و ترویج صنایع فرهنگی

۴-۱) تلاش ازبرای ارتقای کیفی و گسترش ضریب نفوذ سینمای کودک و نوجوان از طریق شناسایی ظرفیت‌ها و بازیابی سرمایه‌های انسانی و فرهنگی

۲٫ قسمت‌های اصلی جشنواره

۲-۱) مسابقه سینمای میان‌الملل

۱-۱-۲) مسابقه کلیپ‌های سینمایی

بهترین فیلمنامه کلیپ سینمایی

بهترین کارگردانی کلیپ سینمایی

بهترین کلیپ سینمایی

بهترین کلیپ سینمایی پویانمایی

جایزه ویژه هیات داوران

۲-۱-۲) مسابقه کلیپ‌های کوتاه

بهترین کلیپ کوتاه داستانی

بهترین کلیپ کوتاه پویانمایی

۲-۲) مسابقه سینمای ایران

۱-۲-۲) مسابقه کلیپ‌های سینمایی

بهترین بازیگر کلیپ سینمایی

بهترین فیلمنامه کلیپ سینمایی

بهترین کارگردانی کلیپ سینمایی

بهترین کلیپ سینمایی

بهترین کلیپ سینمایی پویانمایی

جایزه ویژه هیات داوران

۲-۲-۲) مسابقه کلیپ‌های کوتاه

بهترین کلیپ کوتاه داستانی

بهترین کلیپ کوتاه پویانمایی

۳-۲-۲) مسابقه کلیپ‌های بلند داستانی

بهترین فیلمنامه کلیپ بلند داستانی

بهترین کارگردان کلیپ بلند داستانی

بهترین کلیپ بلند داستانی

۴-۲-۲) جوایز ویژه دبیر

در این دوره، ذیل قسمت مسابقه سینمای ایران به آثاری که «نوآوری»، «ظرفیت کسب و کار» و «پیوست فرهنگی» را مورد توجه قرار داده باشند از سوی دبیر جشنواره جوایز ویژه‌ای اهدا می‌شود. قصد از «پیوست فرهنگی» ظرفیت‌های یک کلیپ ازبرای گسترش به صنایع مجاور و تبدیل آن به منظومه‌ای از آثار فرهنگی هست.

۵-۲-۲) آثار قابل تبدیل به وب‌سری

با توجه به گسترش قلمرو فضای مجازی و تلاش ازبرای تولید محتوای بومی ویژه گروه سنی کودکان و نوجوانان، به عنوان ماموریت ملی، در این دوره از جشنواره در بخشی ویژه به «آثار وب‌سری «پرداخته می‌شود.

۲-۳) جایزه سیفژ

یک هیات داوری میان‌المللی (یک داور ایرانی و ۲ داور خارجی) معرفی شده از سوی سازمان سیفژ (سازمان میان‌المللی کلیپ‌های کودک و نوجوان) جایزه اصلی این سازمان جهانی را به بهترین کلیپ بلند جشنواره اهدا خواهند کرد. این جایزه به تشخیص هیات داوران به کارگردان و یا تهیه کننده کلیپ اهدا می‌شود. همچنین این هیات یک دیپلم افتخار نیز به یک کلیپ کوتاه یا پویانمایی کوتاه اهدا می‌کند.

۲-۴) جایزه هیات داوران کودک و نوجوان میان الملل

در این قسمت یک گروه داوری، متشکل از کودکان و نوجوانان ایرانی و خارجی که از سوی دبیرخانه جشنواره برگزیده خواهند شد به بهترین کلیپ سینمایی در این قسمت پروانه زرین اهدا می‌کنند.

۲-۵) جایزه شهید بهنام محمدی

در این قسمت تندیس زرین نخستین شهید نوجوان دوران دفاع مقدس به تهیه کننده یا کارگردان یک کلیپ که با مضامین ایثار، دفاع مقدس، مقاومت و ارزش‌های اسلامی تولید شده باشد اهدا می‌شود.

۲-۶) جایزه ویژه زاون قوکاسیان

در این قسمت یک گروه داوری، متشکل از منتقدان، فعالان فرهنگی و هنری و سینماگران اصفهان که از سوی دفتر جشنواره در استان برگزیده خواهند شد به بهترین کلیپ در قسمت سینمای ایران این جایزه را اهدا می‌کنند.

۲-۷) جایزه هیات داوری کودکان و نوجوانان ایران

در این قسمت یک گروه داوری از کودکان و یک گروه داوری از نوجوانان که از سوی دفتر جشنواره در اصفهان برگزیده خواهند شد به بهترین کلیپ سینمایی گروه مخاطب خود پروانه زرین اهدا می‌کنند.

۲-۸) نمایش‌های ویژه

شامل نمایش کلیپ‌هایی که مربوط به یک فیلمساز باشد یا نمایش کلیپ‌هایی که مربوط به یک کشور باشد و یا مجموعه‌ای از کلیپ‌های دارای موضوع مشترک، یا هر بسته نمایشی دیگری بر اساس رویکردهای جشنواره هست که به صورت غیر رقابتی و به تشخیص دبیر جشنواره عرضه می‌شود.

۳٫ داوری

۱-۳) هیات‌های داوری مستقلی ازبرای قسمت‌های میان الملل و سینمای ایران حداقل ۵ نفر در هر قسمت متشکل از هنرمندان، صاحب‌نظران و فعالان سینما توسط دبیر جشنواره انتخاب شده و آثار داوری می‌شوند.

۲-۳) هیچیک از دست‌اندرکاران اصلی تولید آثار قسمت‌های رقابتی نمی‌توانند عهده‌دار مسئولیت انتخاب و یا داوری کلیپ‌های آن قسمت باشند.

۳-۳) یک نماینده از سمت دبیر جشنواره ازبرای برگزاری جلسات هیات داوران بدون حق رای شرکت می‌کند.

۴٫ مقررات جشنواره

۴-۱) انتخاب کلیپ توسط هیات‌های انتخاب مستقل با حکم دبیر جشنواره انجام می شود و در صورت به حد نصاب نرسیدن تعداد آثار منتخب هر قسمت از مسابقه (حداقل ۷ کلیپ)، آثار انتخابی به صورت غیررقابتی به نمایش درخواهند آمد.

۴-۲) آثار ارائه شده باید از نظر محتوا و شیوه روایت، قابلیت جذب مخاطبان کودک و نوجوان را دارا باشند و ازبرای کودکان و نوجوانان ساخته شده باشند.

۴-۳) تاریخ تولید کلیپ‌های قسمت مسابقه سینمای میان الملل نباید قبل از سال ۲۰۱۷ میلادی و کلیپ‌های قسمت‌های مسابقه سینمای ایران نیز نباید قبل از سال ۱۳۹۷ شمسی باشد.

۴-۴) کلیپ‌های شرکت کننده در قسمت مسابقه تا قبل از برگزاری جشنواره، نباید در شهر اصفهان نمایش داده شده و یا از شبکه‌های نمایش خانگی و تلویزیونی کشور پخش شده و یا در یکی از دوره‌های گذشته جشنواره کودکان و نوجوانان شرکت کرده باشند. کلیپ‌های پذیرفته نشده در دوره‌های قبل نیز امکان شرکت در دوره تازه را نخواهند داشت.

۴-۵) در همه قسمت‌های مسابقه میان‌الملل از هر کشور غیر ایرانی حداکثر ۲ کلیپ و از کشور ایران حداکثر ۳ کلیپ حضور خواهند داشت.

۴-۶) آثار سینمایی در این دوره از جشنواره در ۲ گروه سنی کودک و نوجوان نمایش داده می شود.

۴-۷) کلیپ‌های کوتاه کمتر از ۱۵ دقیقه و کلیپ‌های سینمایی بیشتر از ۷۵ دقیقه می‌توانند متقاضی حضور در جشنواره باشند.

۴-۸) دبیرخانه جشنواره امکان حضور حداکثر ۶ نفر از عوامل اصلی کلیپ‌های سینمایی (کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه‌نویس و ۳ نفر بازیگر) و ۱ نفر از کلیپ‌های کوتاه (کارگردان) و حداکثر ۳ نفر از عوامل اصلی آثار بلند داستانی (کارگردان، تهیه کننده، فیلمنامه نویس) را به تناسب جدول نمایش در تعدادی از روزهای جشنواره فراهم می‌کند.

۴-۹) حضور هیات‌های مهمان آثار پذیرفته شده در برنامه‌هایی نظیر کنفرانس مطبوعاتی، مصاحبه با رسانه‌ها و جلسه تحلیل بازار هدف و آنالیز اقتصادی کلیپ‌ها که از سوی جشنواره برگزار می شود الزامی هست.

۴-۱۰) تهیه کننده یا پخش کننده قانونی کلیپ، که متقاضی شرکت در جشنواره هست، می‌بایست با مراجعه به سایت جشنواره (www…icff…ir) مراحل ثبت نام خود را تکمیل کند و اطلاعات کلیپ را به همراه تصویر کلیپ در پرتال جشنواره ثبت نماید.

۵٫ ارسال کلیپ ازبرای جشنواره

۱-۵) متقاضیان ازبرای ارائه نسخه اولیه، کلیپ‌های خود را به صورت (DVD, Blu-Ray) و با زیرنویس انگلیسی و یا از طریق WeTransfer به دفتر جشنواره ارسال کنند.

۲-۵) دفتر جشنواره آماده دریافت فایل‌ها از طریق بارگذاری هست و ازبرای استفاده کردن از این امکان به جای ارسال پستی اثر و یا تحویل حضوری، متقاضیان فایل کلیپ را بارگذاری کرده و لینک کلیپ را از طریق نشانی پست الکترونیکی intl@icff…ir یا info@icff…ir ارسال کنند. صاحبان آثار ظرف ۴۸ ساعت از دریافت اثر توسط دبیرخانه مطلع خواهند شد.

۳-۵) تکمیل فرم ثبت نام به شکل آنلاین از طریق وب سایت جشنواره در پرتال جشنواره قابل مشاهده هست.

۴-۵) یادداشت کارگردان درمورد کلیپ، بیوگرافی، فیلموگرافی، تصویر کارگردان و چند قطعه تصویر از کلیپ، پوستر، بروشور و تراکت کلیپ از طریق سایت جشنواره بارگذاری شود.

۵-۵) آنونس تنها ازبرای کلیپ‌های بلند حداکثر تا ۳ دقیقه از طریق WeTransfer بارگذاری شود.

۵-۶) فهرست دیالوگ کلیپ از طریق ایمیل ارسال شود.

۷-۵) ازبرای تبلیغ کلیپ در رسانه‌های ملی و میان المللی، ضروری هست تا تیزری از صحنه‌های کلیپ‌های بلند حداکثر به مدت وقت ۳ دقیقه و ازبرای کلیپ‌های کوتاه حداکثر ۱ دقیقه ارسال شود.

۸-۵) دبیرخانه جشنواره از هر کلیپ بلند یک نسخه را به عنوان سابقه نگهداری می‌کند و در صورت احتیاج ازبرای امور پژوهشی مورد استفاده کردن قرار می‌گیرد.

۹-۵) تمام نسخه‌های ارسالی ازبرای اکران در جشنواره باید توسط صاحبان آثار بیمه شود و در وقت برگزاری توسط دفتر جشنواره بیمه خواهند شد.

۱۰-۵) کلیپ‌ها در جشنواره به صورت DCP نمایش داده می شود. صاحبان آثار لازم هست ازبرای نسخه‌های DCP که رمزگذاری شده هست، کد رمز مربوطه (DKDM) را به آدرس ایمیل جشنواره ارسال کنند.

۱۱-۵) همه نسخه DCP کلیپ‌ها باید به زبان اصلی ارائه شوند و درصورتیکه زبان کلیپ‌ها غیر انگلیسی هست باید نسخه‌ای از کلیپ ارائه شود که دارای زیرنویس به زبان انگلیسی باشد.

۱۲-۵) آخرین مهلت ثبت نام در پرتال جشنواره و ارائه کلیپ‌های ایرانی و غیر ایرانی تا ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸ مصادف با ۶ جولای ۲۰۱۹ انتخاب می‌شود.

۱۳-۵) آخرین مهلت تحویل نسخه اصلی یا DCP کلیپ‌های پذیرفته شده، در قسمت‌های مختلف جشنواره حداکثر تا ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ مصادف با ۶ آگوست ۲۰۱۹ هست. (خرج آماده‌سازی کلیپ‌ها بر عهده متقاضیان هست.)

۱۴-۵) دبیرخانه جشنواره ازبرای همه آثار پذیرفته شده، گواهی شرکت صادر می‌کند.

۱۵-۵) به قصد احترام به مقررات و مخاطبان، در صورت عدم ارائه نسخه مذکور در تاریخ مقرر دبیرخانه جشنواره می‌تواند کلیپ را از همه برنامه‌های عنوان شده کنار بگذارد.

۱۶-۵) برنامه‌ریزی و انتخاب نوبت‌های نمایش کلیپ‌های پذیرفته شده به عهده دبیرخانه جشنواره هست.

۱۷-۵) پس از تحویل نسخه آثار به دبیرخانه جشنواره، امکان کنار گذاشتن آنها از برنامه وجود ندارد.

۱۸-۵) ثبت‌نام در سایت جشنواره و تحویل کلیپ، به منزله قبول کامل مقررات و ضوابط نمایش کلیپ در ایران از سوی صاحبان قانونی کلیپ‌ها هست.

۱۹-۵) اطلاع‌رسانی اخبار جشنواره، نتایج انتخاب و سایر موارد صرفاً از طریق مسئولین و یا سایت جشنواره صورت می‌پذیرد.

۲۰-۵) تفسیر و اخذ تصمیم نهایی درمورد موارد پیش بینی نشده و یا دارای ابهام به عهده دبیر جشنواره هست.

نشانی دبیرخانه: تهران، خیابان ولیعصر، پس از باغ فردوس، خیابان طوس، نبش کوچه دلبر، پلاک ۱۳، طبقه دوم، دبیرخانه جشنواره

تلفن‌های تماس: ۲۲۷۳۵۰۹۰ – ۲۲۷۴۱۲۵۰ – ۲۲۷۴۱۲۵۱ ۲۱ ۹۸ + فاکس: ۲۲۷۳۴۸۰۱ ۲۱ ۹۸ +

نشانی پست الکترونیک: دبیرخانه داخلی info@icff…ir دبیرخانه میان‌الملل intl@icff…ir

اصفهان: خیابان آمادگاه، روبروی هتل عباسی، مجتمع عباسی، دفتر دائمی جشنواره میان المللی کلیپ‌های کودکان و نوجوانان اصفهان

تلفن: ۳۲۲۲۵۵۳۵-۰۳۱ فکس: ۳۲۲۲۱۲۹۸-۰۳۱ کد پستی: ۸۱۴۴۹۱۷۸۸۶

نسخه مقررات به ۳ زبان انگیسی و عربی و فارسی تدوین شده هست و در صورت ایراد در تفسیر قوانین، نسخه فارسی معیار قضاوت خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *