صالحی: کاغذ حتی در شرایط جنگی هم یک احتیاج استراتژیک هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرگزاری تسنیم،‌ پیش از ظهر امروز در نشستی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی، رئیس مرکز رابطه ها عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب در حوزه‌های مختلف کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی و… تحقیق شد.

سیدعباس صالحی در این نشست با تأکید بر این مطلب ادامه داد: هدف از برگزاری این نشست این هست که با توجه به شرایط خاص امروز کشور احتیاج ویژه‌ای به ارتباط و تعاملات حوزه رسانه با مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به‌صورت عام و با معاونت امور مطبوعاتی به‌صورت خاص داریم؛ بنابراین باید تلاش کنیم از این مراودات بهره کافی بریم.

صالحی ادامه داد: در ماه‌های گذشته شاهد اتفاقات مختلفی در کشور بودیم که حوزه رسانه با آن در ارتباط بوده هست. در ابتدای سال وقوع سیل با وسعت گسترده در کشور خسارات زیادی وارد کرد هرچند شاهد برکاتی نیز در این زمینه بودیم که از آن جمله می‌توان به تأمین و ترمیم سدها و همچنین نمایش همدلی و همبستگی اجتماعی اشاره کرد.

وی در عین حال تصریح کرد: وقوع سیل به‌دلیل اینکه کشور در معرض عوارض طبیعی هست نسبتی با رسانه ایجاد کرد مبنی بر اینکه مسئولیت رسانه به‌ویژه رسانه‌های مکتوب در این‌شکل حوادث چگونه هست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بعضی رسانه‌ها کنار رسانه‌های مکمل حرکت کردند و نسخه‌های الکترونیک ازبرای خود ایجاد کردند. این‌که رسانه‌های مکتوب چگونه می‌توانند با موضوعات کشور نسبت برقرار کنند و ازبرای آنها جدی باشد هرچقدر در این حوزه دخیل‌تر باشیم با فضای اجتماعی ارتباط گسترده‌تری پیدا می‌کنیم.

صالحی افزود: در سیلی که اتفاق افتاد شاهد تجربه‌های خوبی از رسانه‌ها بودیم و بازخوانی این تجربه‌ها ازبرای آینده مؤثر هست.

وی گفت: مسئله دیگری که در ماه‌های گذشته شاهد آن بودیم موضوعات حوزه میان‌المللی بود. موضوع برجام با نگاه تنش‌زدایی و فعالیت سیاسی و اجتماعی در مجامع میان‌المللی بود. تورم در سال‌های ۹۵ و ۹۶ تک‌رقمی شده بود و مسیر رابطه ها اقتصادی و اجتماعی کشور در این بازه زمانی قابل پیش‌بینی بود ولی خروج دولت آمریکا از برجام تلاطم‌های اقتصادی و روانی پدید آورد.

با همدلی می‌توان دهه‌های متوالی امنیت ملی کشور را تأمین کرد

صالحی افزود: با این شرایط، مناسبات رسانه با فضای تازه کشور دارای اهمیت هست. آنها در جهت اطلاع‌رسانی و توجه به منافع ملی از اهمیت برخوردار هستند. همه ما شاهد اتفاقات خاصی در منطقه هستیم که نباید آن را دست‌کم بگیریم.

وی در عین حال تصریح کرد: همان شکل که در دهه اول انقلاب اسلامی جنگ را به همدلی و همبستگی به آخر رساندیم و تضمین سه دهه انقلاب شد، اکنون هم می‌توان با کنار یکدیگر بودن دهه‌های متوالی امنیت ملی را تأمین کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کمبود اقلام مورد احتیاج رسانه به‌عنوان موضوع سوم مورد توجه از سوی این وزارتخانه در ماه‌های گذشته یاد کرد و گفت: کاغذ یکی از اقلامی هست که در ماه‌های گذشته دچار مشکلاتی شد؛ اول اینکه مصرف کاغذ روزنامه در سال ۹۶ به کشور وارد شده، ۵۵ هزار تن واردات داشته‌ایم. در سال ۹۷ تاکنون ۳۹ هزار تن بوده هست. واردات کاغذ فاصله قابل‌توجهی نسبت به سال ۹۶ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد که این موضوع ازبرای رسانه با اهمیت و جدی هست.

صالحی در عین حال تصریح کرد: موضوع کاغذ همواره در هیئت دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده هست. در آنجا مکرر گفته‌ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و… با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کند، به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می‌کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این اختلال‌ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی‌تری در ارز کاغذ داشته باشیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اینکه کاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به‌عنوان یک کالای استراتژیک به‌شمار می‌آید، گفت: با این کالا می‌توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.

نشر فرصتی برا ی حل مشکلات کاغذ

صالحی در ادامه گفت: پس از تأکید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشکلات کاغذ پس از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان در نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی‌رتبه و اقتصادی کشور با موضوع کاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت در این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد در حوزه کاغذ روزنامه و کتاب همان ارز ۴۲۰۰ تومان را حفظ کنیم. در این زمینه تلاش می‌کنیم دقت‌های قابل‌توجهی صورت بگیرد.

وی افزود: در ۱۴ ماه گذشته ۳۹ هزار و ۱۱۸ تن کاغذ روزنامه ترخیص شده هست. از این میزان ۱۰ تا ۱۱ هزار تن در دوره تشکیل کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ۲۸ هزار تن قبل از تشکیل کارگروه در این وزارتخانه ترخیص شده هست.

صالحی گفت: کلاً سال ۹۷ تا تاریخ ۹۸/۲/۱۵ مجموعاً ۲۵۹ هزار تن کاغذ در پنج گروه روزنامه، چاپ و تحریر، رول، بالکی و LWC وارد شده هست.

وی در عین حال تصریح کرد: در راستای شفاف‌سازی همه مصوبات کارگروه پس از هر جلسه منتشر شده و در دسترس عمومی قرار گرفته هست چون معتقدیم به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم‌ها کاهش می‌یابد.

ضرورت بازنگری در نظام واردات، تولید و اصلاحات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ احتیاج ضروری به بازنگری داریم. با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر در این زمینه، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ

وی تصریح کرد: برخورد با متخلفان و دلال‌های حوزه توزیع و واردات کاغذ به‌طور جدی در حال پیگیری هست. به‌طور قطع با کسی که پس از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشد ولی توزیع نکرده باشد و یا به‌قیمت توزیع نکرده باشد برخورد می‌شود.

صالحی با اشاره به شرایط امروز حاکم بر کشور تأکید کرد: با درایت مقام معظم رهبری، همت رییس جمهور و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می‌کنیم؛ چون در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد احتیاج مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که در پیش گرفته‌ایم بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد.

وی درپایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به‌عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی گفت: این حوزه از وزارتخانه احتیاج به فردی آشنا به مسائل و دارای سابقه تعامل با مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. در پیگیری‌های صورت‌گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.

توجه به تعالی جامعه در بستر گردش اطلاعات و مفاهمه فرهنگی

در ابتدای این جلسه محمد خدادی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر، تحقیق مشکلات ازبرای رسیدن به مفاهمه و ارتباط دوسویه عنوان کرد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حرکت به‌سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات، مفاهمه فرهنگی، همفکری و همدلی میان آحاد جامعه در سرفصل‌های مختلف هست.

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی افزود: این نشست فرصتی ازبرای تبادل نظر درمورد مسائل و مشکلات پیش‌روی رسانه‌های مکتوب به‌ویژه مشکلات حوزه کاغذ هست. امیدوارم با این‌شکل نشست‌ها و جلسات بخشی از دغدغه‌های اهالی رسانه که دغدغه ما نیز به‌شمار می‌آید، کاهش یابد.

در این نشست بعضی از مدیران مسئول رسانه‌ها به ارائه نظرات، پیشنهادها و بعضی مشکلات در حوزه‌های مختلف از جمله ارز کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی، مدیریت حوزه کاغذ و… پرداختند.

انتهای پیام/*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *