شهید چمران پایه مقاومت اسلامی در لبنان را بنا کرد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، مهدی چمران، رئیس بنیاد شهید چمران در نشست خبری برنامه‌های بزرگداشت سالروز شهادت مصطفی چمران با اشاره به فعالیت‌های علمی، عقیدتی و سیاسی شهید گفت: شهید مصطفی چمران پس از اتمام دانشگاه در مراکز مختلفی از جمله مراکز تحقیقاتی ناسا مشغول به کار شد. البته فعالیت‌ها و مطالعات وی محدود به فعالیت علمی نمی‌شد، وی از ۱۴ سالگی شاگرد مرحوم طالقانی در درس قرآن بود، ضمن اینکه دروس حوزوی هم می‌خواند و در فعالیت‌های سیاسی چه در وقت ملی شدن صنعت نفت، چه انتخابات مجلس کاشانی و جبهه ملی فعال بود. زمانی هم که پس از ایام کودتای ۲۸ مرداد به دانشگاه رفت، در تمام تظاهرات و تحصن‌ها شرکت داشت. در آمریکا نیز مسئولیت انجمن دانشجویان ایرانی را برعهده گرفت.

رئیس بنیاد شهید چمران افزود: پس از حوادث شش روزه اعراب و اسرائیل، محیط آمریکا ازبرای شهید چمران تنگ آمد و نمی‌توانست شرایط آنجا را تحمل کند؛ به همین دلیل تصمیم گرفت به فلسطین و قدس بیاید و در مرزهای فلسطین به نبرد مسلحانه بپیوندد. به مصر رفته و دو سال آموزش جنگ‌های چریکی و نظامی در آنجا دید و سپس به دعوت امام موسی صدر به لبنان رفت و در مدرسه جبل‌ عامل مستقر شد و کارهای فرهنگی و نظامی خود را شروع کرد. ابتدا حرکت‌المحرومین را به وجود آورد. سپس شاخه نظامی امل را شکل داد که ازبرای نخستین‌دفعه در همان وقت، شیعیان لبنان دارای سازمان نظامی می‌شدند، آن هم سازمانی که در کمال فقر و بدون حامی فعالیت می‌کرد.

مهدی چمران گفت: شهید چمران به راحتی نمی‌توانست در آن دوره به ایران بیاید؛ چون در دوره شاه حکم اعدامش صادر شده بود؛ بنابراین به مدت وقت هشت سال در لبنان در مبارزه بود و فعالیت‌های نظامی‌اش را علیه اسرائیل و فالانژ‌ها ادامه می‌داد. مبارزاتی که ازبرای نخستین‌دفعه منجر شد تانک‌های اسرائیلی را به آتش کشیده شود و تا زمانی که جنوب لبنان را اسرائیلی‌ها ترک کنند، لاشه این تانک‌ها در آنجا وجود داشت. در واقع پایه مقاومت اسلامی امروز در لبنان و سوریه در آن وقت و با مشارکت شهید چمران بنا شد. همان دوران بود که سیدحسن نصرالله که در سن ۱۵ سالگی بود، از شهید چمران ازبرای مسئولیت نظامی روستای خود حکم می‌گیرد. با پیروزی انقلاب اسلامی پایه مقاومت اسلامی دوصد چندان قدرت گرفت و امروزه از مسائلی هست که آمریکا و دیگر قدرت‌های غربی دغدغه برچیدن آن را از کنار گوش اسرائیل دارند.

وی افزود: شهید چمران ۱۰ روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ایران آمد و به دستور امام(ره) دیگر به لبنان بازنگشت. مدتی مسئولیت آموزش نظامی گروه‌هایی را داشت که در سپاه پاسداران شکل گرفته بودند. پس به سمت معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب برگزیده شد. اوایل انقلاب بود که ازبرای مقابله با گروه‌های ضدانقلاب عازم مناطق درگیری می‌شد. چمران تعدادی از نیروهای لشکر ۹۴ ارومیه را به همراه خود به این مناطق برد و توانست غائله‌ها را ختم کند پس از آن بود که حادثه مریوان پیش آمد. سپس موضوع محاصره پاوه بود که دو شبانه‌روز در آنجا ماند و جنگید تا دستور تاریخی امام ازبرای شکست محاصره پاوه آمد. نوسود، مریوان، بانه، بستام، و سردشت مسیر مبارزاتی دکتر چمران در آن دوران بود و در کمتر از ۱۵ روز همه این خطه آزاد شد.

رئیس بنیاد شهید چمران با اشاره به سایر فعالیت‌های شهید اضافه کرد: پس از اینکه شهید چمران به تهران آمد به سمت وزارت دفاع منصوب شد و پس هم به نمایندگی مجلس رسید. زمانی از تهران نماینده مردم شد به عنوان نماینده امام(ره) در شورای عالی دفاع نیز منصوب شد. سپس جنگ ایران و عراق شروع شد و ستاد جنگ‌های نامنظم را در خوزستان مسیر‌اندازی کرد که همگی مردمی بود و لرزه بر اندام ارتش عراق می‌انداخت. شهید چمران در جریان آزادسازی واقعه سوسنگرد در ۲۶ آبان سال ۵۹ به تنهایی مقابل تیپ زرهی عراق ایستاد و آن‌ها را فراری داد. کماندوهای عراقی از غائله گریختند و چمران در حالی که پایش زخمی شده بود با کامیون غنیمتی به عقب جبهه بازگشت. سپس تصمیم گرفت در آزادسازی دهلاویه نقش ایفا کند و در ۲۰ خرداد سال ۶۰ در این عملیات خوش درخشید. ۳۱ خردادماه هجوم سختی شد و فرمانده منطقه به این معنی شهید رستمی به شهادت رسید. چمران فرمانده تازه منطقه به نام حدادی را به منطقه برد که هم‌وقت خمپاره‌های ۶۰ دشمن باریدن گرفت و ترکش خمپاره به پشت سر وی اصابت کرد و سبب شهادتش در منطقه دشت آزادگان شد.

وی با اشاره به برنامه‌های سی و هشتمین سالروز بزرگداشت شهادت مصطفی چمران به تشریح این برنامه‌ها پرداخت و گفت: براساس تصمیم‌گیری ستاد برگزاری مراسم شهید چمران، ۲۹ خردادماه روز برگزاری برنامه اصلی در نظر گرفته شده هست. این برنامه در روز چهارشنبه از ساعت ۱۸ در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار می‌شود. از آنجایی که شهید چمران علاقه شدیدی به دعای کمیل داشت و متن آن را در آمریکا ترجمه کرده بود، طبق روال هر ساله پنجشنبه ۳۰ خردادماه ۹۸ دعای کمیل به یاد شهید چمران در محل شهادت وی در دهلاویه برگزار می‌شود. روز دوشنبه نیز مراسمی به مناسبت سالگرد شهادت وی در منطقه ۲۲ تهران پس از نماز مغرب و عشاء برپاست همچنین برنامه‌هایی به همین مناسبت در روز سه‌شنبه در دانشگاه مالک‌اشتر، بسیج اساتید دانشگاه امیرکبیر و پس از نماز مغرب و عشا در مسجد الغدیر برگزار می‌شود. در روز چهارشنبه نیز برنامه‌هایی در سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع و در قرارگاه خاتم به همین مناسبت تدارک دیده شده هست.

وی افزود: روز جمعه ۳۱ خردادماه که سالروز شهادت دکتر چمران هست، قبل از خطبه‌های نماز جمعه در سراسر کشور درمورد شخصیت این شهید سخنانی ایراد می‌شود. شنبه اول تیرماه دانشگاه علمی-کاربردی مرکزی، یکشنبه در شهر مشهد و سه‌شنبه چهارم تیرماه نیز در مسجد مقدس جمکران پس از نماز مغرب و عشا برنامه‌هایی با همین مضمون برگزار می شود. در روز چهارشنبه، ۵ تیرماه خانه موزه شهید چمران برنامه‌های ویژه‌ای را ازبرای رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم در نظر گرفته هست. همچنین در روز پنج‌شنبه، ۶ تیرماه برنامه‌ای در اراک و جمعه ۳۱ خرداد در شهرساوه برنامه‌هایی برگزار می‌شود.

مهدی چمران با اشاره به جمع‌آوری آثار از شهید چمران گفت: دست‌نوشته‌های شهید چمران جمع‌آوری و موضوع‌بندی شده هست و در ۱۲ کتاب منتشر شده که در واقع مرجعی ازبرای کتاب‌های دیگران شده هست. مستندترین آن‌ها کتاب کردستان هست که متن آن را خود شهید نوشته هست. سخنرانی‌ها و دست‌نوشته‌های شهید درمورد لبنان، قصه سوسنگرد در رقصی چنین میانه میدانم آرزوست، سخنرانی‌های فلسفی و عرفانی‌اش به زبان ساده در کتاب انسان و خدا و نیایش‌هایش در کتاب نیایش‌ها، عارفانه و حماسه، عشق و عرفان هست. هرچند زندگینامه تفصیلی شهید هم اکنون آماده منتشر شدن نشده هست، ولی همه دستنوشته‌های وی را که قابل تقسیم‌بندی در موضوعات مطرح شده هست، در این ۱۲ کتاب گنجانده شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *