ساناز سماواتی: اسپانسرها پای رابطه ها را به تلویزیون باز کردند/ تهیه‌کنندگان ترجیح می‌دهند با بازیگران فالوور بالا کار کنند- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ «مسافر»، «نود شب»، «زیر آسمان شهر» و «نقطه‌چین» جزو کارهای مطرح ساناز سماواتی بازیگر سینما و تلویزیون به‌شمار می‌رود. در عید نوروز با «شش قهرمان و نصفی» به تلویزیون آمد و این شب‌ها هم با مجموعه تلویزیونی «محرمانه» یک کار نوجوانانه ارائه داده هست. وی نقش مادر را در این مجموعه تلویزیونی شبکه سه ایفا می‌کند. سماواتی بازیگر نمایش کودکانه موزیکال هست و «بهترین سال‌های زندگی ما» احمد کاوری را هم ازبرای پخش از شبکه‌های تلویزیونی، آماده نمایش دارد.

این روزها علاوه بر بازیگری، بازرس انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون هست و اوقات فراغت خود را به مطالعه، ورزش و کنار خانواده بودن و کارهای حمایتی می‌گذراند. وی سفیر سلامت دانشگاه علوم پزشکی، سفیر هپاتیت در سازمان هپاتیت و سفیر تعاونی‌های صنایع دستی استان تهران هست. سماواتی در حوزه کودکان کار، حمایت از حیوانات شهری و محیط ‌زیست فعالیت می‌کند.

دلایل تأسف‌دفعه خانم بازیگر ازبرای کمرنگی بعضی از بازیگران

ساناز سماواتی بازیگری که هم اکنون مجموعه تلویزیونی «مسافر» سیروس مقدم وی در شبکه‌های سیما بازپخش می‌شود ولی مثل آن روزها نقش به امثال این بازیگرانِ فعالِ گذشته پیشنهاد نمی‌شود. وی هم اعتقاد به این کمرنگی دارد ولی با دلایلی که قدری تأسف‌دفعه هست، به چه دلیل که وی به‌خاطر داشتن مسئولیت بازرسی انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون خیلی دقیق‌تر و جزئی‌تر با بعضی از این معضلات، برخورد کرده هست.

سماواتی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت: ترجیح می‌دهم در شرایطی که رابطه ها جای ضوابط را می‌گیرد گزیده کار شوم. من بازرس انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون هستم و دارم می‌بینم که سیاست‌های انتخاب بازیگر و عوامل در گذشته فراموش شده هست. ما زمانی که کار بازیگری را شروع کردیم توانایی فرد در اجرای وظیفه‌ای که به وی واگذار می‌شد در بالاترین کیفیت، ملاک بود.

نمی‌بینید صدابرداری که کاربلد هست بر سر کار باشد

وی با اشاره به ضدارزش‌هایی که امروز ارزش شده‌اند، تأکید کرد: این مشکل و معضل تنها ازبرای منِ بازیگر به‌وجود نیامده بلکه در تمام حرفه‌ها و صنوف هنری ما وجود دارد، به این معنی شما نمی‌بینید صدابرداری که کاربلد هست بر سر کار باشد، اکثراً بیکارند! تصویربردار خوب و قدیمی در خانه نشسته و منشی صحنه حرفه‌ای هم خانه‌نشین شده و خیلی این حرفه‌ای‌ها را نمی‌بینیم. این نکته شاید یکی از آن ضدارزش‌هایی هست که این روزها ارزش شده هست.

از فقدان ضوابط در دنیای بازیگری رنج می‌برم

این بازیگر سینما و تلویزیون با ابراز اینکه “رنج می‌برم زمانی امروز بازیگر اسپانسر مُد شده هست”، تأکید کرد: یک معضلی که امروز به مُد در عرصه دنیای تصویر تبدیل شده و بسیار هم تأثیرگذار هست موضوع بازیگر اسپانسر هست که معنی آن را تا به امروز نفهمیده‌ام. در زمانی که ما شروع کردیم به کار بازیگری، آموزش‌های بازیگری استاد سمندریان را شرکت کردیم. جزو نخستین گروه کانون تئاتر تجربی در سال ۶۹ بودم و پس جلوی دوربین آمدم. ولی امروز همه‌چیز رابطه‌ای انجام می‌شود و من از فقدان ضوابط در دنیای بازیگری رنج می‌برم. ما یک استانداردهایی داشتیم و امروز به‌خاطر این فضای غیرتخصصی و غیراصولی رابطه‌گیم، این توجه به استانداردها و کیفیت فراموش شده هست.

به چه دلیل تهیه‌کنندگان دغدغه‌ فالوور دارند؟

سماواتی فالوورها را انتخاب‌کننده انتخاب بازیگرانِ امروزی دانست و اضافه کرد: این روزها هم می‌بینم و هم می‌شنوم که چقدر ازبرای تهیه‌کنندگان ما دغدغه شده کدام بازیگر چقدر فالوور دارد، عمدتاً هم بازیگرانی هستند که در ابتدای راهند و سابقه چندانی هم ندارند ولی به‌جهت فعالیت زیادشان در فضای مجازی پُرکارتر می‌شوند، چون تهیه‌کننده بیشتر ترجیح می‌دهد این فالوور زیاد بازیگر مجموعه تلویزیونی یا کلیپ سینمایی‌اش شود، چون ذائقه مخاطب هم به این سمت رفته و فروش و صرفاً مخاطب ازبرای تهیه‌کننده ما اهمیت دارد نه اینکه؛ آیا آن هنرمند از دانش‌های اولیه هنر بازیگری آن‌طور که باید و شاید برخوردار هست یا خیر؟ آیا این کاری که وی ارائه می‌دهد می‌تواند مولّد خوبی ازبرای انتقال مفاهیم درست به جامعه باشد؟

امروز اسپانسرها ازبرای صداوسیما انتخاب‌تکلیف می‌کنند

وی با انتقاد از انتخاب‌تکلیف کردن اسپانسرها ازبرای صداوسیما، گفت: ورود سرمایه و اسپانسرها به حوزه کارهای نمایشی خصوصاً در صداوسیما یک مشکل مضاعفی را پدید آورده، چون در گذشته کار می‌کردیم همه متمرکز از یک فرآیند و پروسه‌ای، دستمزدهایمان را دریافت می‌کردیم ولی امروز اسپانسرها انتخاب‌کننده‌اند. آن‌ها می‌گویند “من پول آوردم و من بازیگر و عوامل را انتخاب می‌کنم”. از طرفی با سفارش آدم‌ها و آشنایان خودش را پشت دوربین و جلوی دوربین حاضر می‌کند، بنابراین به‌دلیل ورود سرمایه و تزریق مسائل مالی، انتخاب‌کننده هست و خیلی از کسانی که اسپانسر هستند سواد کار ما را ندارند و بنابراین نمی‌توانند در حوزه دنیای تصویر کارهای تأثیرگذاری ارائه دهند، بنابراین تأثیرگذاری و محتوا هم در این ورطه، قربانی می‌شود.

می‌دانید به چه دلیل آی‌کلیپ آ‌‌‌‌ن‌قدر بیننده دارد؟

سماواتی با طرح این سؤال که به چه دلیل باید آی‌کلیپ این‌قدر بیننده داشته باشد، افزود: امروز مردم مرا می‌بینند از من تشکر می‌کنند به کارهای حرفه‌ای و نوستالژی که در شبکه آی‌کلیپ روی آنتن می‌رود، به‌همین‌خاطر هست که آی‌کلیپ آن‌قدر بیننده دارد، چون کارهای قدیمی را بازیگران حرفه‌ای، و نوستالژیک را کاربلدها کار کردند و مردم به من در کوی و برزن می‌گویند “شما به شخصیت کلیپ‌ها بوی زندگی واقعی دادید، تصنعی نبودید و صورت‌هایتان جراحی زیادی نداشت، تغییر فرم‌ آن‌چنانی نداشتید و سادگی در گیم‌تان بود؛ درست ازبرای نقش‌ها انتخاب می‌شدید و نه اینکه از روی رابطه و صرفاً چهره و فالوور!”، مجموعه تلویزیونی‌های قدیمی از کاربلدهای این عرصه بودند.

مادیات حرف اول را می‌زند و حرفه‌ای‌گری فراموش شده هست

وی با بیان اینکه امروز کسی تهیه‌کننده می‌شود که اسپانسر بیاورد، گفت: در زمانی که من کار بازیگری را شروع کردم یک تولید و جانشین تولید داشتیم. یک اصطلاح خاصی هست کسی که می‌خواست وارد عرصه تولید بشود سه سال تمام باید دستیار تولیدی کار می‌کرد تا آرام‌آرام ارتقاء پیدا کند. الآن فردی اسپانسر بیاورد عنوان تهیه‌کننده را به وی می‌دهند و می‌تواند کار تولید کند. حرفه‌ای‌گری به ورطه فراموشی سپرده شده و الآن موضوع مادیات ارجحیت بیشتری دارد و در آخر کار بی‌کیفیت تولید می‌شود. کارگردان را هم تحت‌فشار قرار می‌دهند که درصورتیکه بخواهد کارش را با دقت و درایت انجام دهد حتی تذکر می‌گیرد؛ به چه دلیل که این اسپانسرها عمدتاً می‌گویند “بگیر بریم”! سرعت بیشتر از کیفیت برایشان اهمیت دارد؛ این اتفاقات هست که بی‌کیفیت شدن و تهی شدن فضای هنری لطمه می‌زند، به چه دلیل که کار هنری لازمه‌اش صبوری و خلاقیت هست.

پول به اسپانسرها می‌دهند تا بازیگر بشوند

بازیگر مجموعه تلویزیونی «تولدی دیگر» داریوش فرهنگ درمورد معضل دیگر این روزهای بازیگری صحبت کرد که بازیگران پول می‌دهند تا در مجموعه تلویزیونی و کلیپ سینمایی گیم کنند. وی به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، تصریح کرد: این روزها کنار انتخاب‌کننده بودن اسپانسرها، به‌کرّات به گوش من می‌رسد پول به اسپانسرها می‌دهند تا بازیگر بشوند، معنی‌اش این هست که “پول بدهید بازیگر شوید!”، این معضل بزرگی هست. زمانی مادیات وارد عرصه هنر می‌شود، به‌نظر من لطافت و قداست هنر تحت تأثیر قرار می‌گیرد و یک‌شکل‌ای هنر سفارشی می‌شود، ازبرای همین شاید همین تأثیرگذار بوده باشد و مد شده هست؛ متأسفانه اسپانسرها بازیگر می‌آورند و دو بازیگر خاص کار را به‌دست می‌گیرند و پس می‌گویند کار هم خوب شده هست، در حالی که ما می‌بینیم خیلی از هنرمندان مستعد خانه‌نشین شده‌اند و ازبرای آن نقش، مناسب‌تر بوده‌اند.

در این شرایط چه‌اصراری هست که پُرکار باشیم

سماواتی گزیده‌کاری را در بعضی اوقات پسندیده دانست که پیشینه و کارنامه قدرتمند و خاطره‌انگیز خودش را به‌خاطر تنها بودن در دنیای تصویر از میان ببرد، خاطرنشان کرد: نکته دیگر در روزهای کم‌کاری و کمرنگ شدن توجه به پیشینه و کارنامه هنرمند هست، به چه دلیل که کاربلدها هیچ‌گاه کار غیرحرفه‌ای انجام نمی‌دهند و عمدتاً با گروه‌هایی که الفبای اولیه کار را هم بلد نیستند فعالیت نمی‌کنند، به چه دلیل که هم به‌لحاظ فقدان هنر و هنرمندی رنج می‌برند و از سمت دیگر گروهی که تخصصی نباشد در ارائه تعهدات مالی هم غیراصولی رفتار می‌کند. در این شرایط چه‌اصراری هست که پُرکار باشیم؟ گزیده کار کنیم ولی با افرادی که در این حرفه صاحب شناسنامه‌اند و به اصول هنر و هنرمندی واقفند. امثالِ من بارها ازبرای گرفتن پول دردسر داشته‌ایم، به‌همین‌خاطر در خانه به مطالعه و ورزش کردن می‌پردازیم؛ توجه به خانواده را جدی می‌گیریم تا کارهای درست و اصولی پیشنهاد شود. هنرمند زمانی موفق هست و می‌تواند از کارنامه قدرتمند خودش دفاع کند که احترامش در دنیای تصویر حفظ شود. حتماً متن و کارگردانی خوب و سنجیده اهمیت دارد.

نقش‌های زیبایی ازبرای خانم‌ها نوشته نمی‌شود

وی در خصوص توجه به نقش و کاراکتر زنان در مجموعه تلویزیونی‌ها و کلیپ‌هایی سینمایی، گفت: یک نکته‌ای که ازبرای پیشکسوتان به یک معضل تبدیل شده گریبان نقش خانم‌ها را هم گرفته هست. همان‌طور که ازبرای پیشکسوتان آن‌طور که باید و شاید متن خوب نوشته نمی‌شود و کمتر کاراکترهای فرعی دیده می‌شوند، نقش‌های زیبایی هم ازبرای خانم‌ها نوشته نمی‌شود. در صورتی که زمانی خانم‌ها محور قصه‌های نمایشی بوده‌اند و بارها هم دیده‌ایم که مجموعه تلویزیونی‌ها یا کلیپ‌های زن‌محور چقدر موفق شده‌اند. البته بعضی اوقات هم به‌دلیل تعدد بازیگر، کمتر توفیق شده که من بازیگر نقش‌های مؤثر زنانه در سینما و تلویزیون باشم.

«بهترین سال‌های زندگی ما» تابستان به تلویزیون می‌آید

سماواتی در خاتمه با اشاره به یک مجموعه تلویزیونی تلویزیونی آماده نمایش، خاطرنشان کرد: در عید امسال دو مجموعه تلویزیونی تلویزیونی «شش قهرمان و نصفی» و «زندگی شگفت‌انگیز هست» از تلویزیون پخش شد که بنده در این مجموعه تلویزیونی‌ها حضور داشتم. در مجموعه تلویزیونی تازه احمد کاوری به‌نام «بهترین سال‌های زندگی ما» هم حضور دارم که تابستان امسال به تلویزیون می‌آید. البته تله‌کلیپ «رامینالدو» را ازبرای کودک و نوجوان کار کردم که آن‌هم قرار هست به‌زودی روی آنتن شبکه‌های سیما برود.

انتهای پیام/*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *