رحیم قربانی: شورای توسعه در ادغام اتحادیه‌های قرآنی اهمال و کم‌کاری کرده هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، از دهه ۸۰ لزوم تشکیل اتحادیه و مجموعه‌ای ازبرای انسجام فعالیت‌های قرآنی احساس شد که آن وقت اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور به عنوان نخستین اتحادیه شکل گرفت تا مؤسسات دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تحت پوشش قرار دهد. همچنین سال ۸۸ سازمان تبلیغات اسلامی در زمینه صدور مجوز ازبرای فعالیت مؤسسات قرآنی کار کرد و سپس اتحادیه مرتبط با آن با عنوان اتحادیه مؤسسات مردمی ـ قرآنی تشکیل شد. حدود هفت سال پیش موضوع ادغام اتحادیه‌های قرآنی بر سر زبان‌ها افتاد و در سال ۹۳ تحقیق مسیر ادغام اتحادیه‌های استانی و کشوری شکل جدی‌تری به خود گرفت و حدود ۱۰۰ جلسه در رابطه با ادغام دو اتحادیه قرآنی در شورای توسعه فرهنگ قرآنی برپا شد. برآورد این جلسات، بر اساس مصوبه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و به قصد ایجاد ساز وکار لازم ازبرای هماهنگی دستگاه‌ها در اجرای ضوابط و مقررات تأسیس مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت (ع) و حُسن تعامل، هماهنگی و هم‌افزایی در انجام وظایف مصرّح و قانونی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی و اتخاذ روش‌های مطلوب در عرصه ساماندهی مشارکت‌های مردمی و صدور مجوز و نظارت بر فعالیت‌های آنها، هیأت رسیدگی به امور مؤسسات فرهنگی قرآن و عترت کشور تشکیل شد. دبیرخانه این هیأت نیز در سازمان تبلیغات اسلامی استقرار یافت و صدور مجوز به موسسات قرآنی در کشور شروع شد.

پس از شروع فعالیت هیات رسیدگی به موسسات، به تدریج صدور مجوز موسسات و رسیدگی به مشکلات موسسات در دستور کار قرار گرفت و به دفعات، مدیران ارشاد و سازمان تبلیغات اسلامی در جلسات و همایش‌های مختلف، سخن از بهبود وضعیت موسسات به میان آوردند، تا جایی که حتی اساسنامه استانی اتحادیه مدغم از سوی شورای توسعه تدوین و مورد تایید موسسات قرار گرفت امّا قضیه به اینجا ختم نشد و در موضوع ادغام اتحادیه کشوری، اختلافاتی در خصوص بندهای اساسنامه بوجود آمد. پس از تشدید اختلافات دو اتحادیه قرآنی طی ماه‌های گذشته و تجمع بعضی از مدیران موسسات قرآنی در ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای توسعه فرهنگ قرآنی این وعده را داده تا ظرف مدت وقت یک هفته به این اختلافات آخر دهد و تکلیف موسسات و اتحادیه مدغم را روشن کند.

بر همین اساس با “رحیم قربانی” مدیر عامل اتحادیه موسسات و تشکل‌های قرآن و عترت درمورد “جزئیات ادغام و حواشی پیرامون این فرآیند قرآنی” به گفت‌وگو نشستیم که متن و ویدئوی آن را ملاحظه خواهید کرد.

* ایده ادغام اتحادیه‌های قرآنی توسط چه کسانی مطرح شد؟ آیا در آن برهه هر دو اتحادیه تمایل داشتند تا این ادغام صورت گیرد؟

جریان برمی‌گردد به  اوایل دهه ۸۰ که موسسات مردمی به‌صورت خودجوش شکل می‌گرفتند. در آن برهه اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت مسیر‌اندازی شد و به تناسب گسترش فعالیت‌های قرآنی، سازمان دارالقرآن نیز کار به ایجاد اتحادیه موسسات قرآنی کرد. همان اوایل هم لزوم اینکه نباید دو اتحادیه باشد کاملاً احساس می‌شد و همین موضوع سبب شد تا اتحادیه تشکل‌های قرآن و عترت کشور پیش‌قدم شود و پیشنهاد ادغام را  جهت هم‌افزایی و حمایت و نظارت بیشتر موسسات مطرح کرد. یادم هست در آن دوره سازمان دارالقرآن به شدت مخالف این بود و دوستان اتحادیه خیلی تلاش کردند تا در این قضیه به سرانجام برسد. شاید این خودش ۵ سال طول کشید تا سازمان دارالقرآن ادغام را بپذیرد و دوسال هم طول کشید تا ساز و کارش معلوم شود و این جریان انقدر با اهمیت بود که به شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشیده شد.

* به این معنی اتحادیه تشکل‌ها خودش پیشنهاد ادغام را مطرح کرد؟

بله، اتحادیه هم پیشنهاد داد و هم پیش‌قدم شد. اوایل دهه ۹۰ بود که این قضیه از سوی دوستان اتحادیه تشکل‌ها مطرح شد و پس از آن به شورای توسعه فرهنگ قرآنی روانه شد. جلسات متعددی با موضوع ادغام و هیات رسیدگی به موسسات اجرا شد و به گفته دبیر شورای توسعه که جایی عنوان کرده بود نیمی از وقت خود را بابت این دو اتحادیه گذاشته‌ هست.

* و نهایتاً هیات رسیدگی به موسسات قرآن و عترت مسیر‌اندازی شد. اعضای این هیات چه کسانی بودند؟

در هیات رسیدگی به موسسات که نمایندگان وزارت ارشاد، سازمان دارالقرآن و شورای توسعه حضور داشتند، روندی بوجود آمد تا چه در بحث اساسنامه‌ها و چه مسیر انتخابات اتحادیه مدغم در استان‌ها تصمیماتی گرفته شود. این جریان هم به‌تدریج در استان‌ها شکل گرفت و یک به یک استان‌ها با همدلی و به‌راحتی این ورند را پذیرفتند و در همه ۳۱ استان اتحادیه مدغم با برگزاری مجمع عمومی هر دو اتحادیه انجام شد و ناظران هم صورتجلسه برگزاری انتخابات تایید کردند. در دو استان اختلافاتی مطرح شد که با گفت‌و گو حل و فصل شد؛ حتی در استان تهران دوباره این انتخابات انجام شد و مسیر اجرای ادغام پی گرفته شد.

اعتراض اتحادیه تشکل‌ها بر فرآیند ادغام مبنای قانونی ندارد

* موضوع اصلی این اختلاف و کناره‌گیری اتحادیه تشکل‌ها از فرآیند ادغام بابت اعتراضشان به انتخابات استان‌‌‌‌های مدنظر بود و یا این کناره‌گیری دلیل دیگری داشت؟

من از جنبه‌های مختلف فرآیند ادغام را تحقیق کرده‌ام و به طور دور‌ را دور در جریان ادغام استان‌ها و به‌ویژه در جریان انتخابات اتحادیه استان تهران قرار داشتم امّا به‌صورت مستقیم در آن وقت ورودی به این مساله نداشتم امّا کلیت این موضوع هر چه که باشد انقدر با اهمیت نبود که دستاورد هشت ساله جامعه قرآنی و هزاران ساعت و میلیون‌ها تومانی که ازبرای آن صرف شده را زیر سوال ببرد. اینکه ادعای تبانی و نقض قانون در انتخابات و غیره مطرح می‌شود خیلی اساس و مبنا ندارد.

* چه اتفاقی در انتخابات استان خراسان رضوی افتاد؟

اعتراضی که دوستان اتحادیه تشکل‌ها عنوان می‌کنند این هست که نمایندگان اتحادیه در آن انتخابات تخریب شده‌اند و لابی‌گری خاصی صورت گرفته تا افراد معلوم انتخاب شوند امّا هیات ناظر که از خود دوستان اتحادیه تشکل‌ها هم بودند این انتخابات را تایید کردند.

* تا پیش از انتخابات استان خراسان ضوی، انتخابات در چند استان انجام شده بود؟

تقریباً تا آخر کار هیات رسیدگی به موسسات این مساله در همه استان‌ها انجام شد.

* مگر تصمیم ادغام اتحادیه‌های قرآنی از مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی نبود؟ پس به چه دلیل اجرای آن ازبرای هر دو اتحادیه لازم‌الاجرا نیست؟

نزدیک به یک دهه هست که شورای توسعه فرهنگ قرآنی شکل گرفته هست. جالب هست نخستین وظیفه‌ای که ازبرای آن شورا آورده شده، هماهنگی میان دستگاه‌‌ها و جلوگیری از موازی‌کاری‌ها در میان دستگاه‌های دولتی و مردمی هست. اینکه شورای توسعه پس از چند سال عنوان کند که این موضوع از این حیث اینکه قسمت مردمی هست به شورا مربوط نیست و خودشان باید این قضیه را حل و فصل کند، مغایر وظیفه ذاتی شورا هست امّا عدم همکاری و پیگیری مناسب و البته ارتباطات ویژه‌ای که اعضای شورای توسعه با اعضای اتحادیه تشکل‌های قرآنی دارد سبب شده تا اهمال صورت گیرد و مساله به جای ویژه‌ کشانده شود. از آذر سال گذشته که هیات مدیره اتحادیه کشوری تشکیل شد و مسیر قانونی خود را شروع کرد به مدت وقت دو ماه اتحادیه به ثبت رسمی رسید و از همان موقع از شورای توسعه خواسته شد تا این موضوع به شکل رسمی ابلاغ شود. شاید ده‌ها جلسه، نامه و بیانیه به شکل محترمانه به عزیزان شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزیر ارشاد، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فراکسیون قرآن و عترت مجلس و غیره انجام شد و همه آنها عنوان کردند که حق با شماست امّا در مقام عمل به بهانه‌هایی موضع خود را اعمال نکردند.

اهمال و کم‌کاری رئیس قبلی و دبیر فعلی شورای توسعه فرهنگ قرآنی

* به چه دلیل نامه‌هایی که شورای توسعه فرهنگ قرآنی در این زمینه صادر کرده هست ارشادی و توصیه‌ای هست؟

چه رئیس قبلی شورای توسعه و چه دبیر فعلی شورای توسعه در قضیه ادغام اهمال و کم‌کاری کرده‌اند، گرچه به‌ظاهر ادعایی را مطرح می‌کنند امّا در عمل نتیجه‌قسمت نبوده هست. بعضی از اعضای اتحادیه تشکل‌ها که وابستگی به نهادهای دولتی هم دارند به‌عناوین مختلف عضو شورای توسعه هستند امّا اتحادیه مدغم نماینده‌ای در شورای توسعه ندارد. قطعاً آنها می‌توانند جریان‌ساز شوند و ازبرای اجرای این فرآیند مانع‌تراشی کنند. جالب هست بدانید که آنها حتی مسئولیت کمیته تخصیص شورای توسعه را هم بر عهده گرفتند. زمانی که از اعضای اتحادیه تشکل‌ها عضو کمیته تخصیص شود و مدیر‌عامل آن، نائب رئیس کمیته تخصیص شود، طبیعی هست که کمیته‌ و کارگروه‌های شورای توسعه تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

* آیا اتحادیه‌ تشکل‌های قرآن و عترت همانند اتحادیه مدغم ثبت رسمی شده هست؟

اتحادیه تشکل‌های قرآنی از سال ۹۰ در سامانه سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به‌روز رسانی نشده هست و تغییرات آن از سال ۹۲ تاکنون در مجمع عمومی عنوان نشده هست.

* با صحت سخنان شما به این معنی اختصاص بودجه از سوی شورای توسعه به اتحادیه تشکل‌ها غیرقانونی هست ؟

دقیقا همین‌طور هست. شورای توسعه با علم بر اینکه نمی‌تواند خرج‌ای به آنها بدهد، بودجه ازبرای اتحادیه واریز می‌کند و البته بانک‌هایی که بودجه اتحادیه را پرداخت می‌کنند نیز تخلف می‌کنند. تعجب می‌کنم از عزیزان قرآنی که داعیه‌دار فعالیت‌های قرآنی هستند چطور از تخلفی به این بزرگی غافل شده‌اند.

* چند هفته پیش مدیران بعضی از موسسات در مقابل ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی تجمع کردند و  مطالبه‌ای در شورای توسعه مبنی بر معلوم شدن مساله ادغام مطرح کردند و صورتجلسه‌ای هم در این زمینه در حضور نماینده دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شد. در این باره توضیح دهید.

در پی مکاتبات و جلسات متعددی که در این رابطه صورت گرفت، مدیران موسسات به نمایندگی از چند هزار موسسه، علی‌رغم میل باطنی مجبور شدند داخل ساختمان شورای توسعه تجمع کنند. حجت‌الاسلام عاملی در آن روز حضور نداشت امّا نمانیدگان خود را ازبرای ثبت اعتراضات مدیران موسسه فراخواند و در آخر صورتجلسه‌ای در ساختمان شورای عالی انقلاب فرهنگی تنظیم شد. در این صورتجلسه که دو نفر از نمایندگان شورای توسعه و ۸ نفر از نمانیدگان موسسات امضا کردند این وعده داده شد تا ظرفت مدت وقت دو هفته‌ تکلیف ادغام معلوم شود امّا در موعد مقرر هیچ اتفاقی نیفتاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی جوابیه دیگری را در اختیار خبرگزاری تسنیم قرار داده هست که یک هفته دیگر مهلت‌خواهی ازبرای تصمیم نهایی ادغام اتحادیه‌ مدغم عنوان شده هست.

* درصورتیکه شورای توسعه به هر دلیلی نتواند در این مدت وقت تکلیف ادغام را معلوم کند، کار بعدی موسسات چه خواهد بود؟

ما با اتکا سلوک و مرام قرآنی کار را پیش خواهیم برد و تا جاییکه ممکن هست، مسالمت‌آمیز این موضوع را دنبال می‌کنیم امّا درصورتیکه به هر دلیلی به نتیجه نرسد، به شدت با مسئولان خاطی برخورد خواهیم کرد. مطالبات ما صرفاً قرآنی و فرهنگی هست. حرف ما این هست که درصورتیکه شورای توسعه نتواند و یا نخواهد به مصوبه خود عمل کند، این موضوع مطرح می شود که این پارلمان قرآنی ازبرای چه باید تشکیل شود و به چه کاری می‌‌آید؟ بنابراین اتحادیه موسسات و  تشکل‌های قرآن و عترت به‌ نمایندگی از هزاران موسسه تا تحقق مطالبات پیگیر این قضیه خواهد بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *