رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: یکی از مهمترین برنامه‌های فرهنگی، تقبیح اشرافی‌گری مسئولان هست- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، یکصد و چهاردهمین قسمت از سری برنامه‌های بدون توقف روی آنتن رفت، حجت‌الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در این برنامه در جواب به این سؤال که «شما به عنوان رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ازبرای خوی اشرافی‌گری که میان مسئولان افتاده تبلیغ و کار عملیاتی انجام داده‌اید» عنوان کرد: امام(ره) در وصیت‌نامه خود خطاب به جوانان فرمودند من یک نصیحت به شما دارم و آن اینکه به خاطر خدا قیام کنید، امام از ۲۰ سالگی در مواقع مختلف این پیام را به اقشار مختلف داده بود.

وی خاطرنشان کرد: بیایید مثالش را ببینیم چه شد، در همین سیل امسال که پیش آمد جوانانی بودند به خاطر خدا قیام کردند، وظیفه انسانی خودشان دیدند و رفتند کمک هموطنان‌شان کردند همین قیام ازبرای خداست ولی این فعالیت جوانان حامی حاکمیتی می‌خواهد ساختار درست حرکتی از نظر من این هست که سازمان تبلیغات باید حامی، پشتیبان و شاید رسیدگی‌کننده و سازنده زیرساخت ازبرای حرکت جوانانی باشد که می‌خواهند ازبرای رضایت خدا کارهایی ازبرای مردم در جامعه انجام دهند این وظیفه اول سازمان تبلیغات هست، در موضوعات مختلف وظیفه ما تمهید حضور جوانان هست.

این مسؤل فرهنگی با ذکر این نکته که ما نگفتیم جوانان شما صبر کنید ما داریم کارها را انجام می‌دهیم، اصلا کارهای با اهمیت را باید همه با هم انجام دهیم، تصریح کرد: در سطح بالادستی هم وظائفی بر گردن ما می‌افتد که آن وظایف دقیقش را که نگاه می‌کنی تسهیل حضور هست، قانونگزاری‌هایی باید بشود، بودجه‌ریزی‌ و برنامه‌ریزی‌هایی باید بشود که جوان‌ها میدان‌دار باشند. یکی از کارهای مهمی که باید انجام شود تقبیح اشرافی‌گری هست به خصوص تقبیح اشرافی‌گری مسئولان، اصلا هم در این موضوع  نباید کوتاه بیائیم.

وی همچنین اضافه کرد: سازمان تبلیغات هم ازبرای تمام کسانی که می‌خواهند روی اشرافی‌گری مسؤلان کار کنند تمهیداتی انجام داده، در این مسیر با حوزه هنری با زیرساخت‌هایی که داریم مباحثاتی هم داشتیم و همفکری و همکاری‌هایی کردیم که ان‌شاالله برنامه‌ها را زمینه‌سازی و تسهیل کنیم. منتهی اینکه جوان‌ها امروز می‌خواهند جمهوری اسلامی را ارزیابی کنند عدالت را می‌گذارند وسط می‌گویند چقدر به عدالت رسیدیم و دغدغه فاصله طبقاتی دارند این به این معنی اینکه مکتب امام(ره) تازه هست، مفاد کلام امام(ره) همین هست.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حضرت آقا هم در تبیین مکتب امام(ره) خیلی تأکید کردند که نخستین و اصلی‌ترین نقطه در مبانی و نظرات امام(ره) مسئله اسلام ناب هست، یادآور شد: اسلام ناب به این معنی اسلام ظلم‌ستیز، عدالت‌خواه، مجاهد، اسلام طرفدار محرومین، اسلام مدافع حقوق پابرهنگان، رنجدیدگان و ستمدیدگان در مقابل آن چیست؟ اسلام تشریفاتی، اسلام اشرافی، اسلام بی‌تفاوت، اسلام ظلم، اسلام زیاده‌خواهی، اسلام دست‌اندازی به حقوق مظلومان، اسلام کمک به زورگویان.

مدیر دوره‌های معرفتی اسلام ناب همچنین در خصوص تمدن‌سازی گفت: تمدن‌سازی جهاد هست، تمدن اسلامی درصورتیکه بخواهد بر گستره وسیعی از دنیا پرتو افکند این اراده مؤمنانه و مجاهدانه یک نسل از انسان‌ها را می‌خواهد تعبیر حضرت آقا هم این بود که این کار عظیم و بزرگ و تاریخی را با کارهای جزئی و شعاری غلط نگیرید تمدن‌سازی کارش با نسل‌ها و قرن‌هاست، ولی جهاد هست. ما مدل مبارزاتی خودمان را باید به دست آوریم ازبرای رسیدن به تمدن دیگر علوم انسانی اینجا باید به درد بخورد، علوم اسلامی، انسانی که از دل قرآن دربیاوریم و متناسب زیست‌بوم گره‌مان را باز کند در تولید الگوی ایرانی، اسلامی پیشرفت باید به درد بخورد و به پیشرفت در مسیر آفاق تمدنی منتهی شود.

حجت‌الاسلام قمی همچنین ادامه داد: اینکه ما به الگویی مناسب خودمان رسیدیم یا نرسیدیم، الگوی اسلامی پیشرفت را توانستیم عملا از آب درآوریم یا نه، اینجاها به نظرم سرعت‌مان پائین هست ولی درمورد گام‌های عملی که در مسیر تمدن‌سازی برداشته‌ایم محور امنیت را داریم و این تبدیل به یک سیستم شده ما ساختار امنیتی داریم، ساختار دفاعی و نظامی داریم که ممکن هست به آن اشکالاتی هم وارد باشد ولی مجموعه نمره عملکردی دارد، ما در حوزه بهداشت، سلامت، آموزش در آن دستگاه محاسباتی نمره‌ای می‌گیریم. درحوزه دانش و فناوری اشاره کردم که آنجا جوان‌ها منتظر مسیر باز کردن مسئولان نماندند و مسیر باز کردند و سر مردم حکومت و مردم بالاست.

عضو شورای عالی فضای مجازی در آخر با تأکید بر اینکه نباید از کنار دستاوردهایی که به دست آوردیم بگذریم، تصریح کرد: منتهی این ملاحظه آرمان‌گرایانه و به حق جوانانه هست که ما از قله‌های بزرگ و آرمان‌های ویژه‌ای حرف زدیم ولی این طرز اداره کردن دولت و جامعه با آرمان‌های ما فاصله دارد، این درست هست، ولی این را هم توجه داشته باشیم که در بسیاری از فناوری‌های با اهمیت دنیا که اساسا ما جزء آمار حساب نمی‌شدیم جزء چند کشور برتر دنیا هستیم خوب این یک گام تمدنی هست در آن آفاق بلند که در مسیر پیش رو داریم ریشه‌ای‌ترین جهاد امید هست درصورتیکه کسی این امتیازات را نبیند و ناامید شود حتماً نمی‌تواند از قله‌های رفیع آرمان‌های انقلاب بالا رود.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *