حضور تیم ایرانی در راهپیمایی بزرگ “مارش‌ میرا”+عکس ها- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، تیم پزشکی – فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با عنوان”طبیب مسیر” ازبرای سومین سال به کاروان شش هزار نفره شرکت کنندگان در مراسم «مارش میرا» پیوست.

راهپیمایی مارش میرا هرساله از روز هشتم ماه جولای شروع و در روز یازدهم جولای با گردهمایی شرکت کنندگان در قبرستان پوتوچاری در نزدیکی سربرنیتسا و ادای دین به قربانیان و شهدای قتل عام خونین سربرنیتسا و همچنین دفن بقایای اجساد تفحص شده آخر می‌یابد.

مسیر حدود ۱۰۰ کیلومتری نزوک به پوتوچاری که در وقت جنگ به «جاده نجات» معروف شده بود مسیری هست که مردم تحت محاصره سربرنیتسا تلاش داشتند با گذر از آن، خود را به مناطق تحت تسلط نیروهای ارتش بوسنی برسانند،هرچند بسیاری از آنها جان خود را در این مسیر از دست دادند. 

از این رو این مسیر در میان مردم بوسنی به «جاده مرگ» معروف هست.

مسلمانان بوسنیایی و نیز شرکت کنندگانی از سراسر جهان هرساله با طی این مسیر یاد و خاطره شهدا و قربانیان قتل عام سربرنیتسا را گرامی می‌دارند.

در یازدهم ژولای سال ۱۹۹۵ میلادی شبه نظامیان صرب بوسنی بیش از ۸ هزار نفر از مردم سربرنیتسا و مناطق اطراف را قتل عام کردند. این در حالی هست که این شهر از سوی سازمان ملل متحد به عنوان منطقه امن عنوان شده بود و نیروهای هلندی و کانادایی سازمان ملل برقراری امنیت و حفاظت از جان غیرنظامیان را بر عهده داشتند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *