حسین نورشرق از سختی‌های قسمت خصوصی در حوزه فرهنگ گفت- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگیخبرگزاری تسنیم، نشست هفته تئاتر ایران در مسکو با حضور حسین نور شرق، مسئول برگزاری  و هنرمندانی چون مهدی مشهور و نوید دهقان برگزار شد.

حسین نور شرق ایده اولیه این هفته را به سه فستیوالی مرتبط دانست که در کنسرواتور روسیه برگزار شده هست. وی با ذکر نام این رویدادها گفت:«شکل‌هایی از موسیقی نمایش در این رویدادها وجود داشت و به این فکر کردیم که تئاتر را در این فضا داشته باشیم. سال‌ها تعزیه داشتیم.»وی با اشاره به فضای در کنار خانه استانیسلاوسکی که یک تئاتر هست از برگزاری دوسالانه نمایش ایران در روسیه گفت و افزود:« امسال نخستین گام هست. به لحاظ سازمانی دچار مشکلاتی شدیم که مسائل حل شد. کارهایی به دست ما رسید که از آن مجموع چند کار انتخاب شد. بعضی کارها امکان حضورشان را نداشتیم.

وی درمورد گشایش این برنامه در نهم فروردین از حضور وزیر فرهنگ روسیه گفت که قرار هست در آن سارا عباسپور نقالی کند. وی با اشاره به سابقه موسیقی ایرانی در روسیه از حضور کوارتت آنادویی ازبرای اجرای کنسرت گفت.
قرار هست در دهم نمایش مده‌آ ندا قاسمیان روی صحنه رود. یازدهم برنامه اکوکن ترکیبی از کمدی و حماسه با یادی از مرشد ترابی پور و سعدی افشار اجرا می‌شود. مهدی مشهور نیز نمایش گذشته خود را روی صحنه برد. در روز نهایی نیز اثری از هادی حمیدی به نام خوری‌خواری در روز دوازدهم اجرا شود.

این هنرمند با یادآوری اینکه در روسیه سال تئاتر از جانب ولادیمیر پوتین عنوان شده هست گفت نمایش خوری‌خواری توسط خود وی قرار هست کارگردانی شود و پس از مطالعه اثر مجاب شده هست آن را در مسکو روی صحنه برد. این نمایش قرار هست با حضور بازیگران روس و ایران  ازبرای یک تک اجرا و دو فستیوال آماده می‌شود و این احتمال وجود دارد در ایران نیز روی صحنه رود.

نورشرق رویکرد این برنامه را نگاهی به تئاتر ایران دانست که معیار انتخاب آثار ازبرای حضور در این برنامه آثار کم پرسوناژ و هم اکنون در حوزه اجرا کماکان فعال باشد. وی فعالیت کردن قسمت خصوصی در فضای فرهنگ را مشکل پنداشت و گفت موسسه‌اش سال‌ها در این فضا فعال هست و اساسا حمایتی از سمت دولت نداشته هست. وی گفت پروژه‌های از این دست دشوار و پیچیده هست.

وی از برگزاری همایشی در حوزه موسیقی در ارکستراتور گفت که در آن موسیقیدانان در فضایی پژوهشی حاضر می‌شوند و به مبادله مسائل علمی و هنری می‌پردازند.

آقای نور شرق مدعی شد در حوزه موسیقی نه تنها در ایران که در نقاط مختلف جهان فعالیت هنری داشته هست و این نخستین دفعه هست که در فضای رسانه‌ای حضور یافته هست. آقای شرق نور مسئولیت‌هایی در کنسرواتوری مسکو دارد و تاکید کرد قرار بوده این پروژه توسط شخص دیگری مدیریت شود.

در این نشست مهدی مشهور که قرار هست خاموشخانه را در مسکو اجرا کند با اشاره به تور نمایش خود در کشورهای مختلف اطلاعاتی در برنامه‌هایش گفت. وی مدعی شد غربی‌ها از تماشای آثار شرقی لذتی خاص می‌برند که محصول نوعی برتری طلبی آنان هست و ایرانی‌ها از این می‌گریزند. وی با اشاره با آثار مشخصاً ایرانی گفت رویه‌اش کاملاً متضاد هست و قصد ندارد نمایش لذت‌قسمت با تعریف غربی روی صحنه رود.

بنیامین اثباتی، بازیگر خاموشخانه با اشاره به اینکه کارهای گروهشان پیشتر نتوانسته در ایران به سبب چند زبانی بودن اجرا شود، این رویداد را جدی‌ترین فرصت هنری خود دانست و گفت اثر درمورد خواهر و برادری هست که در یک کمپ پناهجویان رخ می‌دهد و به تنهایی انسان و مهاجرت می‌پردازند.

نور شرق درمورد همکاری با تاتر اوکالا از سختی و قولی گفت که طی آن وی می‌بایست در این شب‌ها یک کنسرت موسیقی ایرانی برگزار شود.

نوید دهقان، آهنگساز حاضر در این رویداد در همین رابطه که قرار هست اجرای شوق رهایی را اجرا کند گفت حسین نور شرق کارگردان و خواننده هست و از وی شعری هم خوانده هست. با وی هم در ایران و هم خارج از ایران کنسرت برگزار کردیم. با سازهای کلاسیک غربی و تلفیق آن با موسیقی ایرانی آثاری خلق کردیم که آن را کنسرت ایرانی می‌نامم.

وی اجرای سابق خود در روسیه را مثبت ارزیابی کرد و گفت قرار بود ازبرای متن نمایشنامه‌ای موسیقی بسازم ولی پس متوجه شدم آنچه در ذهن من هست با اصل قضیه متفاوت هست و پس پیشنهاد کنسرت در افتتاحیه داده شد که ازبرای من خوشحال کننده بود.

دهقان از اثری تازه خبر داد که با نوازنده‌های روس اجرا می‌شود و اثری دیگری را نام برد که شعر آن از سیاوش کسرایی هست.

آقای نورشرق درمورد همکاری بنیاد رودکی گفت این نهاد از اسفند ماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای با کنسرواتوری امضا کرده هست که براساس آن قرار شد کنسرواتوری از ارکستر سمفونی کمک کند و بنیاد هم برخوردی متقابل داشته باشد. بنیاد بخشی از خرج بلیت…ها را داده هست ولی نود درصد خرج‌ها را کنسرواتوری چایکوفسکی تقبل کرده هست. وی از ثبات رابطه میان دو کشور گفت و ابراز امیدواری کرد با حضور قسمت خصوصی فعالیت‌های فرهنگی مشترک بیشتری رخ دهد.

هفته تئاتر ایران در مسکو قرار هست از نهم تا دوازدهم در مجموعه فرهنگی «کنار خانه استانیسلاوسکی» مسکو برگزار شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *