تابلو نقاشی «رواق شهادت» رونمایی شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته باشگاه خبرنگاران پویا، آیین رونمایی از تابلو نقاشی «رواق شهادت» اثر مهدی فرخی که با محور دو شهید غواص آرمیده در حوزه هنری خلق شده هست، با حضور محسن مومنی شریف و جمعی از هنرمندان و مسئولان این نهاد انقلابی برگزار شد.

در این مراسم محسن مومنی شریف، رئیس حوزه هنری، ضمن تقدیر از مهدی فرخی و مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری ازبرای توجه به شهدای کشورمان، گفت: شهدای غواص آرمیده در حوزه هنری مایه برکات خیر به‌ویژه ازبرای هنرمندان هستند و همچنین مایه الهام هنرمندان این نهاد انقلابی می‌شوند.

وی افزود: از آقای فرخی ممنونیم که برکات شهدا را در تابلو خود نشان داده‌اند. فضای معنوی و بهشت‌شکل ترسیم شده در تابلو مهدی فرخی، نمادی از حقیقت و ریشه اصلی حضور شهدا در رو‌به‌روی مسجد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حوزه هنری هست.

مهدی فرخی، هنرمند نگارگر، نیز با بیان اینکه تابلوی «رواق شهادت» در ابعاد ۱۴۰ در ۲۰۰ سانتی‌متر، با تکنیک اکریلیک روی بوم و با موضوع محوری مزار شهدای غواص در حوزه هنری خلق شده هست، گفت: این تابلو نگارگری به صورت دو بعدی کار شده هست. در نگارگری معماری فضای تختی دارد و در این اثر نیز چنین سبک و سیاقی رعایت شده هست.

وی افزود: به لحاظ مفهومی، خارج از روایت تصویری مزار شهدای غواص، باغچه‌ای را که در گرداگرد مزار شهدا وجود دارد با گل‌های نرگس به تصویر کشیده‌ام که یادی از حضرت فاطمه زهرا (س) باشد. روی سنگ‌قبرها دسته گل لاله کار شده هست و دو جوان که به سمت مزار شهدا می‌مسیر، در دو سوی تابلو حضور دارند و یکی دسته گل و دیگری کتاب زندگی‌نامه شهدا را در دست دارد.

فرخی خاطرنشان کرد: هنر نگارگری هنری ملی ایرانی هست و زمانی موضوعات ملی‌مذهبی را با هنر ایرانی کار می‌کنیم ازبرای مخاطب مأنوس‌تر هست. از نکاتی که در این اثر به آن‌ها توجه کرده‌ام استفاده کردن از همین هنر ملی‌مذهبی ازبرای ثبت مفهوم شهادت بوده هست. در واقع هدفم یادی از شهدای دفاع مقدس به‌ویژه شهدای گمنام غواص بوده هست.

پیکر مطهر دو غواص شهید گمنام ۱۹ و ۲۰ ساله مردادماه ۱۳۹۴ هم‌وقت با سالروز شهادت امام صادق(ع) با حضور اقشار مختلف مردم و جمع کثیری از هنرمندان و مسئولان کشوری و لشکری مقابل مسجد آیت‌الله خامنه‌ای در حوزه هنری به خاک سپرده شد. این دو شهید گمنام در زمره شهدای غواصی بودند که در آن دوران بر دوش مردم تهران تشییع شدند.

در همان دوران، رهبر معظم انقلاب در جواب به نامه حوزه هنری در مورد تدفین شهدا، فرمودند: «کار شایسته‌ای هست، امید هست هنر بزرگ این مردان خدا و مجاهدان مسیر حق، مایه برکت و الهامِ آن مرکز هنر انقلابی باشد.»

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *