بزرگ‌ترین پایگاه قرآن‌پژوهی جهان اسلام مسیر‌اندازی شد- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

عزت‌الله مرتضایی مدیر گروه قرآن مرکز بررسی ها کامپیوتری علوم اسلامی نور و مسئول پایگاه جامع قرآنی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با عنوان این خبر گفت: پایگاه جامع قرآن یکی از بزرگترین پایگاه‌های قرآن پژوهی هست که با اهمیت‌ترین اطلاعات ارائه شده در این پایگاه عبارتند از: متن قرآن مجید با فهرست‌های گوناگون، ارائه اطلاعات لازم در مورد سوره‌ها و آیات قرآن مانند: ترجمه قرآن به اکثر زبان‌های خارجی، تفاسیر قرآن به زبان فارسی و عربی دسته بندی احادیث تفسیری از تفاسیر روایی شیعی، اعراب قرآن شامل تجزیه صرفی، ترکیب نحوی و تحلیل بلاغی، فرهنگ موضوعی، عنوان قرآن، سوره نامه و تلاوت قرآن توسط قاریان مشهور جهان اسلام.

وی افزود: در این پایگاه تلاش شده همه نیازهای قرآنی کاربران تأمین شود. در این پایگاه متن قرآن با دو رسم الخط «عثمان طاها و نیریزی» با قابلیت اعراب کامل، بدون اعراب، تغییر اندازه فونت و قلم در اختیار کاربر قرار گرفته هست. کاربر همچنین می‌تواند بر اساس فهرست الفبایی سُوَر قرآن، فهرست سُوَر بر اساس مکان و ترتیب نزول، آیات مورد نظر خود را پیدا کند. در قسمت تلاوت و ترتیل قرآن کریم نیز صوت بسیاری از قاریان برجسته جهان اسلام جمع آوری شده تا فرد بتواند بر اساس قاری مورنظر خود کار خود را پیش ببرد.

مسئول پایگاه جامع قرآنی خاطرنشان کرد: در صورتی که کاربر بخواهد به یک سری اطلاعات کامل و جامع درمورد سوره‌های قرآن کریم دست پیدا کند، ما این احتیاج را با عنوان «سوره‌نامه» در دسترس مخاطب قرار داده‌ایم که با مراجعه به این قسمت پایگاه می‌تواند ۱۱۵ فایل شامل اطلاعات جامع درمورد کلیات قرآن و سوره‌های آن به دست بیاورد.

مدیر گروه قرآن مرکز بررسی ها کامپیوتری علوم اسلامی افزود: در واقع «سوره‌نامه» شناسنامه سوره‌های قرآن کریم هست که در این قسمت ازبرای قرآن و هر یک از سوره‌ها شناسه‌ای منسجم با سرفصل‌های یکدست از منبع ها تفسیری و علوم قرآنی تدوین شده هست. تلاش شده تا اطلاعات کامل و جامع سوره‌ها از منبع ها معتبر گردآوری و با حذف موارد تکراری و تکمیل کمبودها با متنی هماهنگ ارائه شود.

مرتضایی گفت: در این پایگاه بخشی درمورد ترجمه‌های قرآن قرار داده شده که در آن ۱۰۸ عنوان کتاب به ۲۷ زبان میان المللی ارائه شده که بیشترین ترجمه‌ها به زبان‌های فارسی، انگلیسی، روسی، آلمانی، فرانسوی، اردو و … هست. در قسمت تفسیرپژوهی نیز حدود ۱۶۰۰ جلد تفسیر به زبان فارسی و عربی ارائه شده هست. تلاش شده تا از همه تفاسیر و روش‌ها و گرایش‌های مختلف تفسیری از جمله تفسیر قرآن به قرآن، تفسیر موضوعی، تفسیر مأثور، تفسیر کلامی، اخلاقی و … استفاده کردن شود.

مسئول پایگاه جامع قرآنی افزود: اطلاعاتی که در قسمت ترتیل و ترجمه و تفسیر ارائه شده تنها ازبرای فاز اول این پایگاه هست و در گام بعدی به این معنی تا اواخر سال جاری تعداد ترجمه‌ها تا ۲۰۰ عنوان کتاب و تفاسیر هم از ۱۵۰۰ جلد به ۳۰۰۰ جلد ارتقاء خواهد یافت.

وی اضافه کرد: تهیه و مسیر‌اندازی این پایگاه بیش از یک دهه طول وقت برده هست. حتی کارشناسانی که از سایر کشورها ازبرای بازدید از این پایگاه به مرکز آمدند و نسخه آزمایشی این اثر را به آنان ارائه کردیم استقبال بسیار خوبی کردند و حتی گمان نمی‌کردند که پایگاهی با این وسعت در حوزه قرآن مسیر‌اندازی بشود.

بر پایه این گفته، مراسم رونمایی از بزرگ‌ترین پایگاه قرآن‌پژوهی در جهان اسلام در بیست و هفتمین نمایشگاه میان‌المللی قرآن کریم تهران با سخنرانی آیت‌الله شهریاری، رئیس مرکز بررسی ها کامپیوتری علوم اسلامی (نور) سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۲۱:۳۰ در مصلای امام خمینی (ره) قسمت حوزوی برگزار می‌شود. علاقه‌مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و اشنایی با قسمت‌های مختلف آن به نشانی quran…inoor…ir مراجعه کنند.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *