اقتدا به پدر و خواندن نماز جماعت در خانه- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، دین مقدس اسلام به اتحاد و اجتماع مسلمانان اهمیت زیادی داده هست چنان که قرآن می‌خواهد مردم اتحاد داشته باشند و از پراکندگی بپرهیزند. امیرالمؤمنین(ع) در روایتی فرمود:  «یَدُ اللَّهِ‏ مَع‏َ الجَماعَةِ؛ دست (قدرت و عنایت) خداوند با جماعت هست.» بنا بر بعضی از روایات، زمانی عده‌ای جمع شوند و دعا کنند دعایشان به اجابت می‌رسد. طبق روایت معتبری، درصورتیکه چهل مؤمن بر جنازه مؤمنی حاضر شوند و به خوبی وی شهادت دهند، خداوند متعال شهادت آنان را می‌پذیرد و گناهان وی را می‌آمرزد. در این میان، نماز جماعت از اموری هست که بسیار روی آن تأکید شده و خواندن نمازهای واجب، خصوصاً نمازهای یومیه به صورت جماعت از مستحبات مؤکده (مورد تأکید) هست.

از سنت‌های زیبایی که در بعضی خانواده‌ها دیده می‌شود، اقامه نماز جماعت در محیط منزل هست. در این باره ممکن هست سؤال شود «آیا جایز هست در خانه ازبرای نماز جماعت به پدر خود اقتدا کرد؟ درصورتیکه وی راضی نباشد و بدون اطلاع، به وی اقتدا کنیم حکم چیست؟» رهبر معظم انقلاب در جواب به این سؤال در استفتائات خویش فرمودند: «با وجود شرایط امامت جماعت، اشکال ندارد بلکه مستحب هست؛ البته با دسترسی به روحانی به غیر روحانی اقتدا نشود.» این مسئله نشان می‌دهد در مواقع خاصی که افراد خانواده در کنار یکدیگر حضور دارند، می‌توانند به پدر و حتی یکی از اعضای خانواده با لحاظ شرایط امام جماعت اقتدا کنند. 

هرچند اولویت اقامه نماز جماعت باید در مساجد باشد. در این باره احادیث متعددی از پیامبر و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) وارد شده هست. به عنوان نمونه امام کاظم(ع)‌ از پدر بزرگوارش نقل فرمود: «کسی که در منزلش وضوی کامل‏ بگیرد و مویش را شانه و خود را معطّر کند، سپس از خانه‌‏اش بدون عجله و با آرامش و وقار بیرون آید و به سمت محل نماز برود در حالی که میل به جماعت ‏مسلمین دارد، قدمی از زمین برنمی‏‌دارد و نمی‏‌گذارد مگر اینکه یک حسنه برایش ‏نوشته و یک گناه از وی محو و یک درجه به خدا نزدیک شود تا زمانی که ‏داخل مسجد شود. تا اینکه فرمود: سپس نماز را با امام جماعت شروع کند از سمت‏ خدا مغفرت و بهشت بر وی واجب می‏‌شود قبل از اینکه امام سلام نماز را بدهد. (جامع احادیث الشیعه، ج ‏۶، ص ۳۸۷)

انتهای‌پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *