آرش کمانگیر رونمایی شد / ناظری: ما حریف تلویزیون نمی شویم- اخبار فرهنگی – اخبار تسنیم

به گفته خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم رونمایی آلبوم «آرش کمانگیر» به خوانندگی شهرام ناطری و آهنگسازی پژمان طاهری و روایت قطب الدین صادقی، غروب امروز جمعه ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ در سالن آمفی تیاتر موزه موسیقی برگزار شد.

آلبوم «آرش کمانگیر» به همت موسسه فرهنگی هنری «ققنوس» با مدیریت محمد حسین توتونچیان و براساس شعری از سیاوش کسرایی تهیه شده هست.

قسمت ارکسترال این اثر در «کنسرت هاوس» شهر وین توسط ارکستر مجلسی اتریش و به رهبری طاها عابدیان ضبط شده هست.

در مراسم رونمایی این آلبوم شهرام ناطری، پژمان طاهری و محمدحسین توتونچیان حضور داشتند.

در ابتدا پژمان طاهری گفت: این پروزه فرصتی برایم بود که دفعه دیگر در کنار استاد ناظری باشم. کار کردن در کنار ناطری خودش یک مدرسه هست.

وی ادامه داد: آرش یک مرامنامه و شیوه ای ازبرای چگونه زیستن و چگونه رفتن هست. آتش نشانی که ابراهیم وار به دل آتش می زند خودش یک آرش هست. زنی که کنار خیابان ازبرای امرار معاش دستفروشی می کند یک آرش هست. کسانی که هشت سال در مقابل کشور عراق ایستادند و جنگیدند، خودشان آرش های بسیاری بودند.

طاهری تاکید کرد: خوشحالم که با دو آلبوم با محوریت دو شخصیت به نام های آرش و امیرکبیر در کنار استاد ناطری بوده ام.

در ادامه شهرام ناظری گفت:  ما در هر شرایطی باید کار کنیم. مگر اینکه آدم از پا بیافتد. از خبرنگاران تشکر می کنم که همیشه همپای ما حرکت کرده اند و در تمام سختی ها با اهل فرهنگ حرکت کرده اند. خبرنگاران به نوعی صدای آواز ما هستتد.

وی ادامه داد: از چند سال پیش که با دو برادر طاهری آشنا شدم خیلی با آنها کلنجار رفتم. این دو برادر می خواستند به مسیر دیگری بروند ولی من مسیز دیگری را پیشنهاد دادم و نتیجه هم دو آلبوم امیر کبیر و آرش کمانگیر شد.

وی ادامه داد:بیشتر خوانندگان تنها خواننده هستند و تنها می خوانند. ولی این کافی نیست. آشنایی با ادبیات و موزیسین بودن لازمه موفقیت هست. من از بچگی با موسیقی آشنا شدم و در کنارش ادبیات را می شناختم و در آواز لحنی تازه را ارائه کردم. برادران طاهری خیلی با استعداد هستند. این قدرشناسی آقای طاهری خوب هست. جوانان ما باید قدرشناس باشند و زمانی از کسی چیزی یاد می گیرند برایشان ارزشمند باشد. من استادی داشتم که در دماوند بود. هفته ای یک دفعه آزوقه و نفت و تمام وسایل را برایش می بردم تا به وی رسیدگی کنم.

ناظری ادامه داد: آقای طاهری با ارکستر ایرانی روی موسیقی اش کار کرد. من ولی گفتم کافی نیست و باید با ارکستر مجلسی کار شود. ایشان هم در وین موسیقی را ضبط کردند و به دلم نشست.

این خواننده گفت: من دی یک جلسه ضبط و در یک بعداز ظهر کل آلبوم را خواندم. فرم و لحنی تازه در خواندن این آلبوم به کار بردم که از درونم جوشید. ازبرای خودم هم واقعا تعجب برانگیز بود. بعدها که کار را شنیدم دو جایش تغییر ایجاد کردم و دو آواز وارد مجموعه اثر شد.

ناظری تاکید کرد: این اثر ازبرای هر کسی که به ایران عشق میورزد ارشمند هست. از آقای توتونچیان تشکر می کنم که تمام خرج های مادی تولید این اثر را تامین کردند. معمولا تهیه کنندگان این روزهای کشور ما زمانی می بینند که بازگشت سرمایه وجود ندارد، وارد این عرصه نمی شوند.

قطب الدین صادقی که در میانه های این مراسم به سالن رسید، در صحبت هایش گفت: این شعر حماسی ترین شعر وقت ماست. اوصاع سیاسی کشور در دهه چهل موجب سروده شدن این شعر از سوی سیاوش کسرایی هست. من در دوران محصلی این شعر را زمزمه می کردم. 

این استاد عرصه نمایش تاکید کرد: در شاهنامه اثری از حماسه آرش نمی بینید. دوباره زنده کردن اسطوره های ملی و به چرخه روز در آوردنش یکی از وظایف هنرمندان هست. 

در قسمت دیگری از این مراسم، شهرام ناظری گفت: در جامعه ایران مسئله پرداختن به هنر و فرهنگ مورد توجه نبوده هست. پس طبیعی هست که خوانندگانی که در چنین سیستمی پدید می آیند، موسیقی را اصولی و علمی ندانند. پس از انقلاب بسیاری از غول های موسیقی فوت کردند و این خودش یک فاجعه بود.

وی ادامه داد: مراکزی مانند مرکز حفظ و اشاعه موسیقی از میان رفتند و دولت ها هم برنامه خاصی ازبرای اشاعه فرهنگ اصیل نداشتند. زمانی خط مشی نیست و هدایتی وجود ندارد، مقداری از انرژی هنرمندان به هدر می رود.

ناظری گفت: من با دست خالی حدود پنجاه اثر را به وجود آورده ام ولی هیچ حمایتی از سوی هیچ ارگان دولتی نداشته ام. تعجب برانگیز هست که با چنین اوضاعی هنرمند می ماند و کار می کند و مردم هم از هنر استقبال می کنند. در شهر تهران همه چیزش آدمی را از هنر دفع می کند. در پایتخت دیگر کشورها المان هایی هست که 

این خواننده موسیقی ایرانی درمورد جنبه روایتگری در آثارش گفت: بسیاری از الحان و ریتم های ایرانی در دوره صفویه از میان رفت. موسیقی به دامن تعزیه و روصه خوانی پناه برد. موسیقی سنتی نگاهی تغزلی دارد. این موسیقی اصولش بر مبنای غزل ساخته شده هست. نود دصدش هم براساس غزل های سعدی هست. درصورتیکه پنجاه آواز با اهمیت داریم ۴۷ آوازش از سروده های سعدی هست.

ناظری تاکید کرد: من کرد هستم و با موسیقی مقامی آشنا هستم. از میان خوانندگانی که من می شناسم  بیشترشان با موسیقی سنتی آشنا هستند و با موسیقی مقامی آشنا نیستند. من روی علاقه شخصی و براساس اینکه شانس آشنایی با موسیقی مقامی را داشته ام به سمت نگاه روایتگری در موسیقی رفته ام که در موسیقی سنتی نیست. شاید دلیل اینکه در آثارم نگاه روایتگری هست، همین کرد بودنم هست.

قطب الدین صادقی هم درمورد جنبه روایتگری در آواز گفت: شیوه ترکیب موسیقی و قصه و حتی گیم گری، در خنیاگران ما بوده هست. ولی پس از هجوم اعراب از میان رفت. ولی این فرهنگ هم اکنون در چریکه خوانان کرد موجود هست. در خراسان هم این فرهنگ روایتگری هم اکنون موجود هست. به نطرم استفاده کردن از این موسیقی روایتگری یکی از مسیر های برون رفت از موسیقی تکراری این روزهای ماست.

شهرام ناظری درمورد ارائه آثارش به نسل های تازه گفت: ما تلاش بسیاری کرده ایم. ولی واقعا نمی توانیم با رسانه ای مانند تلویزیون مقابله کنیم. تبلیغات و رسانه دست ما نیست. کسانی مانند ما راهی به تلویزیون نداریم. این جنگی نابرابر هست که من همیشه در خط مقدمش بوده ام. ولی زمانی هیچ کاری از طریق رسانه ها و ارگان های فرهنگی نمی شود واقعا ترسناک هست. باز هم این مردم ایران هستند که با وجود همه این مسائل هم اکنون خواستار هنر و فرهنگ هستند.

وی ادامه داد: ما دشمن موسیقی پاپ نیستیم و هر نوع موسیقی باید در جامعه باشد.

ناظری گفت: من از وقت دایر شدن کانون هنری چاووش درس آواز دادم. چند سال هم در دانشگاه درس دادم. ولی دیدم که رمقی در هنرجویان و شاگردان نبود. حتی دیدم که خودم هم دارم دلسرد می شوم. به همین دلیل کار آموزش را رها کردم.

«آرش کمانگیر» متشکل از هفت قطعه به نام‌های «شب»، «قصه»، «امید»، «آهنگ دگر»، «بدرود»، «آرش» و «سوگ» هست. ضمن اینکه پژمان طاهری، طاها عابدیان، فرهاد صفری و بابک غسالی تکنوازانآلبوم «آرش کمانگیر» هستند و غیر از تکنوازی ویولای طاها عابدیان که در وین ضبط شده هست، دیگر تک نوازی‌ها و دکلمه در تهران صدابرداری شده هست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *